Znowu czytałaś o tym, że witamina K jest szalenie istotna? Nie tylko dla osób dorosłych, a także dla dzieci? Ciebie tym bardziej interesuje ten temat, ponieważ niedługo masz termin rozwiązania? Dlaczego witamina K ma dla maluchów tak spore znaczenie? Kiedy jest podawana przez pielęgniarki? Przed czym zaś chroni ten składnik?

Witamina K - do kiedy podawać?Noworodek boryka się z niedoborami witaminy K od samego początku

Zasadniczo witamina K ma znaczenie dla każdego z nas. Dla dorosłych, jak i dzieci. Dlatego tak ważne jest to, by tego składnika nie brakowało w codziennej diecie. W jakich zaś warzywach witaminy K jest generalnie pod dostatkiem? Wbrew temu, co sądzą niektórzy, tego składnika nie brakuje chociażby w szpinaku, szparagach, kapuście włoskiej, ziemniakach, czy marchwi. Jeśli nie masz zamiaru martwić się niedoborami, to warto jeść regularnie truskawki i brzoskwinie. O tym zaś fakcie w ogóle nie można zapominać. Należy zwrócić uwagę, że witamina K jest ważna także dla dzieci. A noworodek po narodzinach ma deficyty na tym polu. Wszak jego flora jeszcze nie jest odpowiednio wykształcona. Eksperci przyznają, że powodem tego właśnie stanu rzeczy jest też to, że układ pokarmowy jest dość jałowy. Brak witaminy K ma zaś spore znaczenie. Niektórzy pewnie sądzą, że ten składnik może być samodzielnie wyprodukowany. W przypadku dzieci tak to jednak nie działa. Z czasem te deficyty są coraz większe i większe. Dlatego właśnie istotne jest to, by witamina K była podana. Na szczęście jest to obecnie standard w polskich i zagranicznych szpitalach. Jeśli zatem trafisz na fachowców, to oni będą wiedzieć wszystko na temat tego zagadnienia. Dzięki temu niedobory zostaną szybko uzupełnione. To metoda pozwalająca na zagwarantowanie dziecku odpowiedniego stanu zdrowia…

W jakim terminie powinna być podana witamina K?

Tak naprawdę jest to tutaj kluczowe pytanie… W jakim terminie powinna być zatem zasadniczo podana witamina K? Najlepiej zrobić to relatywnie szybko. Zaleca się (chodzi o ekspertów od tej właśnie branży), by witamina K była podana nawet w ciągu sześciu godzin od porodu. Wówczas można uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Dlaczego jednak chodzi o tak szybkie działania na tej płaszczyźnie? Nie da się ukryć, że niedobory tego składnika mogą być coraz większe. W ten sposób jest zagrożone… nawet życie noworodka. Dlatego nie można pozwolić sobie na żadną opieszałość w tym temacie. Rodzice nie powinni być zaś zdziwieni tym, że noworodkom są podawane takie właśnie składniki. Trzeba na tej płaszczyźnie zaufać fachowcom. Oni zaś dokładnie wiedzą, co robią… Odpowiednie działania w tym właśnie temacie powodują, że dziecko jest właściwie zabezpieczone. A pamiętaj, że niedobory tego składnika mogą mieć naprawdę fatalne skutki. Nic zatem dziwnego, że witamina K ma aż tak duże znaczenie. W profesjonalnych szpitalach jest ona podawana w ciągu kilku godzin od rozwiązania. Tak naprawdę każdemu dziecku.

Przed czym chroni witamina K?

Dlaczego jednak witamina K jest w ogóle podawana noworodkom? Co przyczynia się do tego aspektu? Tak naprawdę chodzi tutaj o to, by choroba krwotoczna nie pokazała żadnego ze swoich oblicz. Jest to zaś wyjątkowo groźne schorzenie. Trzeba wiedzieć, że w tym przypadku może dochodzić do krwawienia śródczaszkowego. Czasami zaś narażone są narządy wewnętrzne. Takie, jak między innymi płuca. Zagrożony jest także zasadniczo cały układ pokarmowy. Dlatego właśnie musi być podawana witamina K. Po to, by w ogóle ani przez jeden moment nie dopuścić do wystąpienia choroby krwotocznej. Warto zaznaczyć, że to schorzenie może pojawiać się w rozmaitych porach. Nawet już w trakcie pierwszej doby życia noworodka (to forma wczesna tej choroby). Trzeba mieć na uwadze kilka innych czynników. Wszak chodzi o to, że ta choroba może pojawiać się również w wariancie klasycznym (od drugiej do siódmej doby życia malucha) lub późnym (od drugiego tygodnia do nawet… szóstego miesiąca życia).

Jak powinna być podawana witamina K?

Są na tej płaszczyźnie rozmaite opcje. Zaleca się jednak mimo wszystko, by witamina K była podawana w formie zastrzyków. Sugerowana dawka to natomiast jeden miligram. Warto zauważyć, że ta dawka jest jednorazowa. Przypominamy, że powinna być ona podawana w ciągu maksymalnie sześciu godzin. Taka forma jest skuteczna. Między innymi efektywnie są eliminowane pierwsze niedobory. Poza tym noworodek jest skutecznie chroniony przed kolejnymi problemami na tym polu przez kilka kolejnych tygodni. Nic zatem dziwnego, że tak dużo osób decyduje się właśnie na zastrzyki. Na szczęście pielęgniarki wiedzą, jaka forma jest tutaj zdecydowanie najlepsza. Co jeszcze jest istotne? Jeśli będzie wybrana forma doustna, to sugerowana dawka wynosi 2 mg. Jest ona podawana jeden raz. Chyba że kobieta ma zamiar karmić piersią. Wówczas witamina K powinna być jeszcze przyjmowana przez około kilka miesięcy. Jeśli zaś dzieciak będzie karmiony mlekiem modyfikowanym, to takiej konieczności nie ma. Wszak w takich napojach znajduje się już optymalna dawka witaminy K.