Drewniane wiązary dachowe składają się z wiszących i pochylonych krokwi, murłatów, kalenic, rozpórek, ukośnych wiązań i usztywnień. Połączone części tworzą kratownicę, która wygląda jak trójkąt lub kilka połączonych ze sobą trójkątów. Częścią nośną konstrukcji dachu jest system wiązarów, zwany również nogami wiązarów.
Wiązary dachowe są wykonane zgodnie z technologią polegającą na ich montażu na murłacie umieszczonym na ścianie. Jest to wymagane do równomiernego rozłożenia ciężaru. W górnej części połączone są ich końce i bieg, z których ostatni nazywa się belką kalenicową. W tej części znajduje się kalenica dachu. Odległość między wiązarami powinna być określona przez właściwości pokrycia dachowego, przekrój krokwi i inne czynniki. Ten parametr może wynosić od 0,8 do 2 m.
Co trzeba wiedzieć o wiązarach dachowych?
Drewniane wiązary dachowe w domu szkieletowym to taka konstrukcja, w której cały ładunek jest rozłożony wewnątrz samej konstrukcji, co pozwala na pokrycie dużych rozpiętości bez żadnych podpór. Wiązary dachowe nie wymagają piątej ściany nośnej, co oznacza, że udaje się je swobodniej układać. Można umieścić ściany wewnętrzne za zewnętrznymi pod dachem i nie ciągnąć z zamknięciem obrysu. Wiązary montuje się wygodnie i szybko. Można je zdemontować, zbudować na drugim piętrze i ponownie zamontować, wymagają mniej odpadów materiałowych. Dzięki swojej konstrukcji nadają sztywności całemu dachowi i równomiernie rozkładają obciążenie na wszystkie sekcje. W przypadku wszelkich drewnianych wiązarów najważniejsze jest zapinanie wszystkich węzłów.
Wybór konstrukcji wiązarów dachowych zależy od wszystkich czynników: stopnia możliwego obciążenia dachu deszczem i wiatrem, ciężaru dachu, wymiarów dachu, materiału i wielu innych. Ale na szczęście można stworzyć własny projekt. Istnieje mnóstwo przykładów inspiracji (niektóre nadają się do budowy zwykłego strychu, inne na dach garażu lub stodoły, inne na strych).
Jak zrobić wiązary dachowe?
Wiązary dachowe mogą być wykonane z metalu lub drewna. Ponadto istnieją opcje, w których oba materiały są łączone. Tak czy inaczej, najczęstszym typem są wiązar drewniane, dlatego warto bardziej szczegółowo rozważyć ich cechy.
Produkcja wiązarów dachowych obejmuje dwa sposoby: samodzielne wykonanie i przygotowanie pod zamówienie. W pierwszym przypadku potrzebny jest specjalny sprzęt i pewne umiejętności w pracy z drewnem, w drugim wystarczy skontaktować się z firmą, gdzie w profesjonalnych warunkach powstaną wiązary o niezbędnych parametrach. Z reguły opcje na zamówienie wykonane są z metalowych zaczepów, które zapewniają niezawodne połączenia. Wiązary dachowe tego typu pozwalają na wykonanie ram o dowolnym stopniu wytrzymałości. Dodatkowo na zamówienie można wykonać całe wiązary dachowe, a także zamówić montaż pozostałych elementów.
Aby je stworzyć odpowiednie są inne sposoby zapewnienia niezawodnego połączenia. To jest: połączenie za pomocą zacisków. Przesuwne mocowanie wiązarów za pomocą gwoździ, zszywek i śrub. Połączenie z kolcami i rowkami. Drugi sposób jest najczęstszy. Ważne jest, aby wiedzieć, że nadaje się tylko do dokładnie wysuszonego drewna, mokre drzewo może wyschnąć podczas pracy, co doprowadzi do naruszenia siły mocowania. Sytuacji tej można uniknąć, łącząc elementy za pomocą śrub, ale ta opcja nieco osłabia kłody i deski.
Jeśli decydujesz się na wykonanie systemu wiązarów dachowych z elementami metalowymi, możesz zlecić taką produkcję. Do pracy stosuje się wyroby walcowane ocynkowane. Takie elementy są dość lekkie, co znacznie upraszcza proces pracy z nimi. Aby samodzielnie tworzyć metalowe krokwie, potrzebujesz narożników, kanałów i umiejętności spawania. Dlatego w budownictwie prywatnym eksperci nadal zalecają stosowanie elementów drewnianych.
Wiązary na dachu muszą mieć wystarczający margines bezpieczeństwa i stabilności, aby mogły odpowiednio przenosić obciążenia śniegiem i wiatrem, a także ciężar całego dachu. System wiązarów musi wytrzymać ciężar materiałów pokryciowych, izolacji, listew i opadów w postaci lodu i śniegu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wiązarom dachowym należy nadać maksymalną wytrzymałość.
Charakterystyka wiązarów dachowych
- Wiązary dachowe muszą być sztywne i trwałe, wytrzymywać duże obciążenia pionowe i boczne.
- Wszystkie połączenia są mocno zamocowane.
- Minimalna waga o wysokiej wytrzymałości.
- Minimalne i równomierne obciążenie konstrukcji nośnych.
- Długa żywotność.
- Każda część systemu, jak również połączenia, muszą być sztywne, nieodkształcone ani przez siłę ścinającą, ani rozciągającą.
Wybierając konstruktywne rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę następujące parametry: rozpiętość, wielkość obciążenia dachu, rozwiązania architektoniczne, kąt nachylenia, wymagania dotyczące odporności ogniowej, rodzaj budynku, wielkość budynku.
Rodzaje wiązarów drewnianych
Łukowe wiązary drewniane nie posiadają dolnego pasa i nie mogą być stosowane do budowy dachów z bezpośrednim pokryciem stropu. Ten rodzaj jest zwykle stosowany przy budowie hangarów, basenów itp., których podstawa wykonana jest z metalu lub żelbetu. Drewniane wiązary dachowe to gotowa konstrukcja drewniana składająca się z części nośnej i krokwiowej. Takie konstrukcje są instalowane bezpośrednio na fundamencie lub mogą tworzyć górne piętra budynków centrum handlowego. Technologia budowy łuków znalazła szerokie zastosowanie w tworzeniu obiektów sportowych. Sale gimnastyczne, kryte korty, baseny, lodowiska i inne obiekty sportowe budowane metodą bezramową charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa.