Urządzając pokój dla dziecka należy przywiązać szczególną wagę do zapewnienia maluchowi odpowiedniego komfortu. Elementy wyposażenia oraz dodatki powinny być nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Duże znaczenie będzie miał tutaj dobór rolet okiennych. W tej kategorii odnaleźć można bowiem wiele różnorodnych akcesoriów. Co warto wziąć pod uwagę i jakie osłony będą najlepsze do pokoju dziecka?

Jak wybrać odpowiedni rodzaj rolet?

Osłony okienne w pokojach najmłodszych powinny zapewniać dobrą przepuszczalność światła. Właściwe rozjaśnienie wnętrza jest wyjątkowo ważne. W przypadku pociech, które jeszcze ucinają sobie popołudniowe drzemki istotna jest też możliwość szczelnego osłonięcia szyby. Będzie to miało znaczenie również latem, kiedy w porze snu na zewnątrz wciąż jest jasno. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem mogą okazać się rolety dzień noc. Poziome pasy kryjącego materiału i transparentnej powłoki umożliwią bardzo indywidualne dopasowanie stopnia zaciemnienia. Dzięki takim produktom stworzenie delikatnego półmroku nie stanowi wyzwania. Świetnie sprawdzają się również w upalne dni. Kiedy intensywne promienie słońca przedostają się do mieszkania nagrzewając wnętrze, możliwe jest częściowe osłonięcie szyb. Dzięki temu w pokoju wciąż może być jasno, a zarazem o wiele chłodniej niż bez rolety. Warto też pamiętać o tym, że rolety dzień i noc występują w różnych wersjach. Wiele egzemplarzy tworzonych jest ze specjalnych tkanin odbijających światło i uniemożliwiających mu przedostanie się do środka. Takie opcje świetnie sprawdzają się w szczególnie nasłonecznionych pokojach.

Jak zapewnić dziecku pełen komfort?

Dobierając akcesoria do dziecięcego pokoju warto pamiętać o tym, że rolety powinny chronić nie tylko przed światłem. Latem do mieszkania przedostaje się wiele owadów. Zakłócające sen muchy i gryzące komary mogą okazać się dużym problemem. Dlatego szczególnie w pokoju dziecięcym warto zamontować moskitiery okienne. W tej kategorii odnaleźć można akcesoria, przy których produkcji wykorzystano wiele innowacyjnych rozwiązań. Stworzone są z różnych materiałów i siatek odmiennej grubości. Różnią się też sposobem montażu i mogą być wyposażone w zapięcia. Poszukując takich elementów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wytrzymałość. Po moskitiery bardzo często sięgają osoby mieszkające w okolicach, w których pojawiają się szerszenie. Te owady, które bywają wyjątkowo niebezpieczne, potrafią czasem przecinać osłony okien. Dlatego zaleca się upewnić, że siatka została zrobiona z grubszego i wytrzymałego materiału. W okresie letnim, umieszczenie w otworze okiennym takiego akcesorium może w znacznym stopniu wpłynąć na komfort i spokojny sen pociechy. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rolety?

Jakie rolety będą modne i atrakcyjne?

Planując urządzenie pokoju dla dziecka należy pamiętać również o jego estetyce i o tym, aby podobał się maluchowi. Spójna i dobrze skomponowana aranżacja nie tylko zapewni dobry efekt wizualny, ale również będzie oddziaływała na samopoczucie pociechy. Rolety okienne powinny być dopasowane kolorystycznie do barwy ścian i pozostałych elementów wyposażenia. W małych pomieszczeniach warto postawić na osłony w odcieniu nieco jaśniejszym niż pozostałe powierzchnie. W dużych pokojach sprawdzą się ciemniejsze rolety utrzymane w kolorystyce wnętrza. Zaleca się pamiętać o tym, jakie oddziaływanie na organizm mają poszczególne barwy. Intensywne odcienie pomarańczowego, czerwonego i żółtego mogą pobudzać dziecko i utrudniać mu zasypianie. O ile takie zasłony sprawdzą się w bawialni, nie będą korzystnym rozwiązaniem w pokoju, w którym się śpi. W takiej sytuacji warto postawić na zasłony w chłodniejszych i delikatnych odcieniach. Doskonale sprawdzą się tutaj błękity, zielenie, granatowy, różowy i fioletowy. Urządzając pokój kilkulatków, warto postawić na barwę, która jest lubiana przez dziecko. Pokój w ulubionych kolorach z pewnością przypadnie młodej osobie do gustu. W przypadku pomieszczeń dla niemowląt należy pamiętać o tym, że pierwsze dostrzegane przez nie rzeczy to kontrasty. Na roletach materiałowych mogą pojawić się przyjazne wzory w jasnych i ciemnych odcieniach. Możliwy jest też zakup uniwersalnych osłon okiennych, które przez wiele lat będą dopasowywały się do zmiennego wystroju pomieszczenia.

O czym jeszcze pamiętać?

Poszukując rolet do pokoju dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, aby były w pełni bezpieczne. Jeśli okno jest umieszczone wysoko, a pociecha nie ma do niego dostępu, można zdecydować się na modele z łańcuszkowymi i sznurkowymi mechanizmami. W przypadku ryzyka zaplątania się lub ściągnięcia na siebie takich akcesoriów, lepiej postawić na rolety, w których wykorzystano inne rozwiązania. Popularne są tutaj prowadnice i zasłony sterowane za pomocą pilotów. Rolety do dziecięcego pokoju muszą zapewniać dostęp do światła w dzień i zaciemnienie w godzinach snu. Ważne jest też to, aby ułatwiały wyciszenie się i relaks. Odpowiedni model zasłon okiennych z pewnością doskonale spełni swoje zadanie.