Piękny uśmiech w 5 minut

Piękny uśmiech w 5 minut

Piękny uśmiech w 5 minut: czy licówki są tego warte? Stomatologia nie tylko leczy zęby, ale także zajmuje się estetyką zębów. Najlepszym sposobem na to są licówki – maleńkie kawałki porcelany, które szybko i bardzo skutecznie poprawiają wygląd zębów. Licówki to niezwykle cienkie płatki porcelany (o grubości od 0,2 mm do 1 mm), które przykleja się na przednią część zębów w celu ukrycia nieestetycznych defektów.

Licówki mają szerokie zastosowanie – z ich pomocą można:

  • Poprawia kolor przebarwionych zębów
  • Zmienia kształt zębów
  • Eliminuje przerwy między zębami
  • Wydłuża lub poszerza zęby
  • Naprawia drobne zniekształcenia zębów

Te ostatnie zastosowania mają charakter czysto estetyczny, poprawiają wygląd samego zęba, ale nie zastępują prawdziwego leczenia u dentysty czy ortodonty. W celu odbudowy zniszczonych zębów konieczne jest poddanie się profesjonalnemu leczeniu.

Jedną z największych zalet licówek jest to, że można je szybko nałożyć na zęby przy minimalnym naruszeniu tkanki zęba. Zakłada się je tylko na zęby przednie – jeden lub kilka; ograniczenie zębów przednich wynika z kruchości licówek. Resztę zębów pokrywa się koronami lub kształtką między licówkami a koronami.

Przed nałożeniem licówki należy zeszlifować cienką warstwę emalii, której grubość odpowiada grubości licówki. Podczas jedzenia lub mówienia licówki nie różnią się niczym od prawdziwych zębów, a po ich założeniu odczuwasz natychmiastowy komfort i nie musisz przyzwyczajać się do ich noszenia. Mają nawet wiele zalet w stosunku do naturalnego szkliwa zębów – nie niszczą, nie przebarwiają się i nie są podatne na próchnicę. Ponadto, dzięki zastosowaniu porcelany, licówka z łatwością dopasowuje się do faktury pozostałego zęba, jak również kolorystycznie, dzięki czemu nie widać, gdzie kończy się ząb normalny, a zaczyna odbudowa licówki.

Porcelana jest obojętna dla organizmu, co oznacza, że ​​jej stała obecność w jamie ustnej nie szkodzi zębom ani dziąsłom. Przy dobrej licówce płytka bakteryjna nie osadza się na zębach, dzięki cementowi z dodatkami antybakteryjnymi i bakteriostatycznymi ryzyko to jest zminimalizowane – licówka się do niej przykleja.

Piękny uśmiech w 5 minut
Piękny uśmiech w 5 minut

Licówek nie można zakładać „na miejscu” jak implantów dentystycznych. Przed założeniem ich na zęby należy wykonać testy, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań. Jeśli ubytków w zębie nie da się ukryć za pomocą licówek, ząb musi najpierw zostać wyleczony, a w niektórych przypadkach wybielony. Co ważne, jednej wizyty u dentysty nie da się zaplanować, założenie nawet niewielkiej ilości licówek będzie wymagało co najmniej jednej dodatkowej wizyty w gabinecie. To, ile ostatecznie potrzebujesz wizyt, zależy od liczby zębów do cementowania, rodzaju problemu dentystycznego i sposobu wykonania zabiegu. Najczęściej potrzeba około 4 lub 5 wizyt, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Pierwsza wizyta to głównie „symulacja uśmiechniętego modela”. Polega na pobraniu wycisków zębów, a także wyborze wyglądu nowego uzębienia – pacjent może wybrać kształt i kolor zębów. Następnie następuje proces wykonania modelu, który zostanie przetestowany na zębach podczas kolejnej wizyty. Pacjent ma kilka dni (do następnej wizyty) na ocenę, czy będzie mu wygodnie z licówkami i czy nie należy wprowadzić poprawek w gipsie. W pierwszym przypadku możliwe jest zmatowienie zębów, które odbywa się poprzez zeszlifowanie szkliwa. Odruch zgrzytania zębami jest wykorzystywany w laboratorium odtwórczym do przygotowania odpowiednich licówek. Cały proces przebiega znacznie szybciej przy użyciu standardowych, jednak w niektórych przypadkach muszą być one w 100% dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Po około dwóch tygodniach licówki zostały ostatecznie ustawione. Dobierany jest również kolor wspomnianego cementu, który łączy deskę z zębami. Bonding trwale mocuje licówkę do powierzchni zęba. Na koniec zęby są polerowane, aby nadać im odpowiedni połysk.

Pielęgnacja zębów po założeniu licówek jest bardzo łatwa i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Po pierwsze, przez kilka godzin po zabiegu należy unikać picia czegokolwiek poza wodą, ponieważ mogą one powodować przebarwienia między licówkami i między zębami. Szczotkuj zęby miękką szczoteczką i zwykłą pastą z fluorem. Wizyty kontrolne należy przeprowadzać średnio co pół roku.

Licówki to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce poprawić estetykę swoich zębów. Niestety nie jest to rozwiązanie dla każdego, ponieważ pewne przeciwwskazania sprawiają, że licówki są prawie niemożliwe. Należą do nich: choroby dziąseł i przyzębia, próchnica zębów lub skłonność do próchnicy, wadliwe szkliwo, czy zła higiena jamy ustnej.