Outsourcing IT: świat szybko się zmienia, a zależność od technologii staje się coraz bardziej widoczna – zwłaszcza w świecie biznesu. Trudno dziś znaleźć firmę, która nie opiera się (lub po prostu nie wykorzystuje) na mniej lub bardziej złożonym systemie informatycznym. Wraz z rozwojem własnej działalności system ten musi być coraz bardziej zaawansowany, dostosowywać się do obsługi większej liczby klientów i być zarządzany przez większą liczbę pracowników.

Wreszcie czasami właściciel firmy nie może sobie z nią poradzić sam (głównie ze względu na skalę wykorzystania) – wtedy ma dwie możliwości: stworzyć w swoim biurze dział IT i zatrudnić do niego klientów lub zainwestować w outsourcing IT Szczecin (oczywiście inne miasta jest również opcją).

Czym właściwie jest outsourcing IT?

Outsourcing IT
Outsourcing IT

W skrócie outsourcing IT w Szczecinie i innych miastach Polski to powierzanie zadań z zakresu IT zewnętrznym podmiotom wyspecjalizowanym w tej dziedzinie. Rodzaj umowy, jaką przedsiębiorca wiąże się z firmą outsourcingową określa zakres całego biznesu.

Powyższy zakres może być kompleksowy, tj. przenieść całą infrastrukturę IT (w tym sprzęt fizyczny) do firmy outsourcingowej i powierzyć jej opiekę (lub korzystać wyłącznie z firmowego sprzętu od podstaw), lub zadaniowy, zakładający wykonanie określonych zadania (np. tworzenie kopii zapasowych czy aktualizacja oprogramowania) – w pierwszym przypadku płacisz w formie abonamentu (koszt zależy od ilości usług dodatkowych), w drugim płacisz za konkretną czynność.

Zalety wyboru outsourcingu IT

Outsourcing IT staje się coraz bardziej popularny w Szczecinie i innych miastach, nie dlatego, że to chwilowa moda, ale dlatego, że po prostu sprawdza się w życiu codziennym, optymalizuje wiele procesów wewnątrz naszej firmy, a jednocześnie poprawia bezpieczeństwo działania. Poniżej prezentujemy jego zalety, które z pewnością docenimy.

1. Oszczędzaj czas i pieniądze

Postawienie na usługi firmy zewnętrznej w zakresie zarządzania infrastrukturą IT wewnątrz naszej firmy przyniesie nam spore oszczędności. Pierwszy typ, czyli oszczędności gotówkowe, przejawia się głównie w:

  • Zapotrzebowanie na pracowników jest niewystarczające, przez co ich wynagrodzenia, świadczenia i dodatki nie są wypłacane,
  • Brak konieczności inwestowania w sprzęt – zapewnia go zewnętrzny dostawca,
  • Nie musisz kupować szkoleń – nasz dział IT będzie prowadzony przez ekspertów.
  • Zaoszczędzimy też czas – nie będziemy musieli go tracić na zarządzanie serwerem czy eliminowanie ewentualnych problemów podczas jego działania.

2. Pozbądź się problemów kadrowych

Wybierając firmę zewnętrzną nie musimy tworzyć w firmie osobnego działu IT i zatrudniać do tego ekspertów. Nie delegujemy domeny IT firmy na jedną osobę, zbyt mocno by nas to od nich uzależniło. Zamiast tego firma jest odpowiedzialna za to, aby nie brać urlopu i zawsze uwzględniać nasze prośby i zapewniać nam najwyższy poziom usług, bez względu na pojawiające się problemy.

3. Niezawodność i stabilność działania

Awarie są typowe dla systemów IT – często w bardzo nieprzewidywalnych warunkach i czasie. Doprowadziło to do chaosu w naszej firmie, paniki wśród naszych klientów i ogólnej komplikacji w każdym aspekcie naszej działalności biznesowej. Firma outsourcingowa gwarantuje stabilność całego systemu, a w przypadku nieuniknionych awarii – poprzez tworzenie regularnych kopii zapasowych na potrzeby szybkiego łatania itp.

4. Dostosuj się do naszych potrzeb

Koszty outsourcingu IT w Szczecinie mogą być wysokie. Może być też tanio. Wszystko zależy od tego, jak duże są nasze potrzeby, jak duża jest nasza firma i czego oczekujemy od zewnętrznej firmy, która się tym zajmie. Jest jednak jedna rzecz, która jest naprawdę fajna – jest na tyle elastyczna, że ​​dostosowuje się do naszych indywidualnych oczekiwań. Choć wiele firm outsourcingowych oferuje gotowe pakiety szablonów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejść do nich w sposób bardziej osobisty, łącząc abonament i bieżące utrzymanie systemów informatycznych naszej firmy z zadaniowym podejściem do pracy, którą trzeba wykonywać dodatkowo

Wnioski

Nie bez powodu Szczecin i wiele innych miast coraz bardziej stawia na outsourcing IT. Jest to usługa, która pozwala znacząco zoptymalizować proces działania Twojej firmy od strony technicznej, często oszczędzając mnóstwo czasu i pieniędzy oraz zyskując ogromny bufor bezpieczeństwa. Zastanówmy się, czy prowadzimy również własną firmę, w której znaczną część powierzono nowoczesnej technologii. Zwłaszcza jeśli nasza firma jest bardzo aktywna.

Piękny uśmiech w 5 minut

30 stycznia 2023