W dzisiejszych czasach social media całkowicie przejęły czas wolny młodzieży. Nie ma się co dziwić, jeśli potrafią zaoferować tak wiele niskim kosztem. Stąd też marzeniami znacznej części młodszego pokolenia jest zostanie influencerem, który poprzez swoje publikacje w Internecie będzie robił owocną karierę. By jednak plany się spełniły, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiedni ekwipunek. Mowa tutaj oczywiście o całym asortymencie związanym z filmami i zdjęciami oraz następnie ich obróbką. Wszelkie kamery i aparaty cyfrowe to pierwsze, co nasuwa się na myśl, gdy słyszymy o właśnie takich rzeczach. Współczesna technologia oferuje jednak znacznie większe możliwości w tym zakresie. Smartfony chociażby z roku na rok stają się coraz lepsze wydajnościowo, ale także w kwestii fotografii. Jeszcze kiedyś nikt nie pomyślałby, że urządzenie stworzone do dzwonienia będzie w stanie robić niesamowite ujęcia różnych momentów naszego życia. Kolejną alternatywą są kamerki kieszonkowe, o których więcej informacji znajduje się w dalszej części artykułu.
Fotografia to nie tylko aparaty cyfrowe
Dokumentowania przeróżnych chwil możemy dziś dokonać na przeróżne sposoby. Kilkanaście lat temu służyły do tego głównie klasyczne aparaty cyfrowe, stąd praktycznie każde domostwo było w jego posiadaniu. Dziś jednak technologia rozwinęła się na tyle, by móc ogromne możliwości fotograficzne zamknąć w kieszonkowym telefonie komórkowym. Aparaty wśród smartfonów bowiem osiągają rekordowe rozdzielczości oraz inne aspekty techniczne wpływające na końcową jakość zdjęć. Przykładowo, ostatnia innowacja to 100-krotne zbliżenie obecne w flagowcu Samsunga serii 20, które było swego rodzaju rewolucją. Niestety, okazało się, iż fotografie wykonywane za jego pomocą są wręcz okropnej jakości, co nie zmienia faktu, iż jest to pierwszy krok ku stworzeniu nowego rozdziału w dziale zdjęć mobilnych. Prócz jednak aparatów smartfonowych znaleźć możemy coraz częściej na rynku kamery sportowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, niewielkim rozmiarem oraz świetną jakością nagrań. Służą one przede wszystkim sportowcom ekstremalnym. Stosując je bowiem są w stanie nagrywać swoje osiągnięcia, a następnie udostępniać je szerszej publice. Prócz jednak najpopularniejszych marek na rynku kamer sportowych, jak chociażby GoPro, istnieje wiele tańszych, a zarówno dobrych alternatyw. Jedną z nich jest seria kamer sportowych od DJI, o której więcej powiemy w dalszej części artykułu.
Drony i kamery
Firma DJI to chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się w głównej mierze produkcją amatorskich oraz profesjonalnych dronów. Ich recenzje znaleźć można na największych kanał i forach internetowych, gdzie zbierają bardzo pozytywne opinie. Nie inaczej jest także z kamerami od DJI, które są w pewien sposób innowacyjne na tle konkurencji. Firma stawia bowiem na minimalizm, a zarazem ogromną funkcjonalność swoich produktów. Można by rzec, że podobnie robi większość przedsiębiorstw zajmujących się produkcją sportowych kamer, jednak między nimi, a DJI jest jedna, kluczowa różnica – obecność funkcjonalnego uchwytu. Większość urządzeń do nagrywania bowiem przypomina sześcian z ekranikiem. Kamery od DJI to całkowicie inna bajka. Posiadają one bowiem dodatkowy element, zwany potocznie gimbalem, a profesjonalnie stabilizatorem, który jest wbudowany w właściwe urządzenie. Dzięki temu zyskujemy uchwyt z dodatkowymi funkcjami oraz redukcję jakichkolwiek wstrząsów i drgań, szczególnie często występujących podczas uprawiania różnych sportów. Kamera jednak nie ustępuje w żadnym stopniu jakości wykonywanych zdjęć i nagrań od produktów konkurencji. Przykładowym modelem z opisanej serii jest kamera sportowa DJI Pocket 2, o której więcej powiemy już w kolejnym akapicie.
Kamera sportowa DJI Pocket 2
DJI w 2020 roku wypuściło na rynek kolejny model z serii Pocket, który osiągnął ogromny sukces sprzedażowy. Dlaczego tak się stało? Wpłynęło na to kilka głównych czynników. Pierwszym z nich są możliwości wspomnianej kamery. Potrafi ona nagrywać filmy w nawet 4K oraz jest w stanie wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 64 Mpx wraz z 8-krotnym zoomem. Głębia kolorów, świetna ostrość oraz bardzo dobry kontrast to także zasługa opcji rejestrowania obrazu HDR. Jak wygląda sprawa z dźwiękiem? W kamerze sportowej DJI Pocket 2 zastosowano technologię DJI Matrix Stereo, dzięki której użytkownik uzyskuje krystalicznie czysty dźwięk. Za sprawą czterech wbudowanych mikrofonów oraz dodatkowych funkcji związanych z przekazywaniem audio mamy szeroki zakres możliwości konfiguracji tego aspektu, równie ważnego co obraz wykonywanych nagrań. Warto teraz kilka słów powiedzieć o minimalizmie zastosowanym podczas produkcji tego modelu. Kamera ta bowiem waży zaledwie 117g oraz mieści się w kieszeni od spodni. Możemy więc zabrać ją praktycznie wszędzie. Dzięki dodatkowemu uchwytowi natomiast ręką nagrywającego nie męczy się oraz jest w stanie rejestrować obraz z lepszych ujęć. Wszystko to zyskujemy w cenie niecałych 2000 złotych.