W obecnych czasach znacznie bardziej zwraca się uwagę na to, jak wybrany sposób ogrzewania budynku wpływ na środowisko. Z tego względu odchodzi się stopniowo od takich rodzajów ogrzewania, które wykorzystują paliwa kopalne, negatywnie oddziaływujące na środowisko. Zamiast nich, coraz bardziej popularne stają się pompy ciepła.
Jak przygotować się na instalację pompy ciepła?
Popularność ogrzewania, które nie wymaga używania gazu, węgla, czy też drewna stale rośnie. Obecnie w coraz większej ilości gospodarstw można spotkać na przykład ogrzewanie oparte o wykorzystanie pomp ciepła. Wiele zalet takiej formy ogrzewania sprawia, że bardzo duża liczba osób zainteresowana jest instalacją pomp ciepła. Warto jednak pamiętać, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Z całą pewnością należy pamiętać o tym, że takiego montażu nie można wykonywać samodzielnie. Niezależnie od tego, z jakich źródeł ciepła będzie korzystała znajdująca się w naszym domu pompa, cała instalacja jest bardzo skomplikowana. Dlatego też, w pierwszej kolejności należy znaleźć firmę, które już od wielu lat zajmuje się instalacją pompy ciepła w różnego rodzaju budynkach. Wtedy dopiero, przedstawiciele takiej firmy mogą dokonać przeglądu domu, aby sprawdzić, czy budynek spełnia wszelkie wymogi obiektu niskoemisyjnego. Chodzi tutaj w szczególności o rozkład pomieszczeń, typ i wielkość okien, ale przede wszystkim o rodzaj zastosowanej w danym budynku izolacji. Czasem okazuje się, że przed instalacją pompy trzeba dokonać drobnych poprawek, a czasem nawet remontu domu, aby możliwe było zamontowanie w nim pompy ciepła. Kolejny krok to zakup odpowiednich akcesoriów montażowych, jak również armatury, potrzebnej do założenia takiego ogrzewania. Zazwyczaj w tym celu stosowane są miedziane rury, które są najbardziej odporną, dostępną w sklepach armaturą. Trzeba także upewnić się, że w domu jest odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, potrzebnej na zainstalowanie w nim pompy ciepła – zajmuje ona standardowo wielkość lodówki.
Główne zalety pomp ciepła
Wysokie opłaty za zakup węgla, drewna, czy gazu powodują, że duża liczba osób poszukuje alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu. Dodatkowo, wielu ludzi chce zadbać o środowisko naturalne, ale także o jakość powietrza wokół swojego domu. Właśnie dlatego tak popularne obecnie stają się pompy ciepła, chociaż oczywiście to nie jedyne ich zalety. Korzystanie z takiego ogrzewania jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie emisji bardzo szkodliwego CO2 – już po krótkim czasie można go zredukować o ponad 20%. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko można odczuć poprawę jakości powietrza na terenie wokół domu, jak też w jego wnętrzu. Decydując się na założenie pompy ciepła nie trzeba przejmować się bardzo dużymi wydatkami, związanymi z taką inwestycją. Chociaż założenie całej instalacji, jak też dostosowanie budynku do wymogów takiego ogrzewania faktycznie jest kosztowne, to w przypadku tego ogrzewania można liczyć na spore dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Instalacje korzystające z pompy ciepła są bowiem wliczane w grupę odnawialnych źródeł energii, dlatego też ciągle powstają nowe programy finansujące w dużej części montaż pompy ciepła. Bardzo dużą zaletą, dla wielu osób decydującą jeśli chodzi o montaż takiego ogrzewania, jest jego bezobsługowość. Oznacza to, że dla działania instalacji opartej o pompę ciepła nie jest konieczne dokładanie opału, zaprószenie ognia, czy też kontrolowanie instalacji kominowej. Nie stwarza ona także ryzyka zatruciem tlenku węgla, gdyż go nie emituje.
Rekuperacja jako dopełnienie pomp ciepła
Chociaż pompy ciepła mogą zwiększyć wygodę przebywania we własnym domu, nie są w stanie rozwiązać wszystkich problemów. Jednym z poważniejszych, który związany jest z nowoczesnym budownictwem, jest zbyt skuteczne odizolowanie obiektów budowlanych, co skutkuje wzrostem poziomu wilgotności. Aby temu zapobiegać i jednocześnie wzmocnić wydajność działania pomp ciepła, warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Instalacja ta polega na wspomaganiu naturalnego procesu wymiany powietrza z pomocą urządzenia nazywanego rekuperatorem, montowanego w kanałach wentylacyjnych. Urządzenie to nie tylko wzmacnia wymianę powietrza w budynku, ale także uzdatnia powietrze, które dostaje się do domu przez kratki wentylacyjne. Jest ono pozbawiane zanieczyszczeń, drobnoustrojów, czy też nadmiaru wilgoci, więc przebywanie w budynku staje się jeszcze bardziej komfortowe. Dzięki sprawnie działającej wentylacji, nie ma konieczności tak częstego otwierania oknem, co szczególnie zimą pozwala na ograniczenie strat ciepła. Właśnie dlatego rekuperacja jest doskonałym uzupełnieniem instalacji grzewczej, opartej o działanie pomp ciepła. Co najważniejsze, cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z roku na rok się obniża, zarówno gdy chodzi o koszty instalacji, jak też eksploatacji tego rozwiązania. Powoduje to, że coraz więcej osób decyduje się na jej założenie, niezależnie od typu ogrzewania, z którego korzystają one w domu.