Jaka brama garażowa na dwa samochody? Planując garaż na 2 samochody, wiele osób uważa, że wystarczy zsumować wymiary dwóch samochodów. To jednak nie wystarczy, aby stworzyć dogodne miejsce parkingowe. Trzeba uwzględnić również takie czynniki jak: wygoda i bezpieczeństwo wchodzenia/wychodzenia z auta, obecność pomieszczenia gospodarczego do przechowywania urządzeń i rzeczy. A także możliwość komfortowego poruszania się w pomieszczeniu.

Jakie zadania należy rozwiązać przed wybudowaniem garażu?

Budując dom, w którym domownicy są zmotoryzowani, trzeba przeanalizować – jaką bramę garażową na dwa samochody wybrać? Trzeba uwzględnić również takie czynniki jak:

  • Wymiary aut – obliczyć optymalne wymiary pomieszczenia w zależności od potrzeb (możliwość wykonywania samodzielnych napraw, przechowywania różnych przedmiotów)
  • Określić liczbę bram oraz ich rodzaj.

Wychodząc z auta potrzebna jest wolna przestrzeń od ściany bocznej do drzwi kierowcy z jednej strony i pasażera z drugiej, zwykle 0,6-0,8 metra. Aby ułatwić przemieszczanie się między przodem a tyłem pojazdu, ważne jest, aby obliczyć około 0,5m. Ostatni parametr to wysokość. Trzeba uwzględnić wzrost najwyższego członka rodziny i dodać do niego 50 centymetrów – będzie to minimalna wysokość sufitu (średnio 2,3 m). Ale trzeba wziąć to pod uwagę w przyszłości, jeśli chce się montować bramy segmentowe, wtedy powinno być miejsce na prowadnice i mechanizm podnoszący.

Rodzaj bram – który wybrać?

Zanim zacznie się budować pomieszczenie na garaż, w którym będą stać dwa samochody, trzeba dokładnie przeanalizować, które bramy lepiej zamontować i ile: jedna czy dwie. Jeżeli ktoś szuka opcji budżetowej, można zdecydować się na bramy garażowe rozwierane, ale musi być miejsce przed garażem. Jeżeli nie ma miejsca lepiej wybrać bramę garażową roletową. Jeśli głównymi kryteriami wyboru są: dobra izolacja termiczna, oszczędność miejsca, wygoda, to doskonałym wyborem będzie brama garażowa segmentowa. Trzeba pamiętać, że średnia szerokość otwarcia dla jednego samochodu to około 2,5m. Liczbę tę można pomnożyć przez dwa i otrzymamy 5 m – szerokość jednej wspólnej konstrukcji bramy, a wysokość – 2,3m.

Montując taką konstrukcję warto pamiętać, że: aby uniknąć deformacji dużego systemu bramowego, konieczne jest, aby był on bardziej sztywny. Aby zaoszczędzić ciepło w pomieszczeniu, trzeba zapewnić dobrą izolację termiczną, wskazane jest zainstalowanie furtki w celu racjonalnego działania mechanizmu sprężynowego z niezawodnymi mechanizmami otwierania. Jeśli pomieszczenie jest ogrzewane, bardziej odpowiednie jest umieszczenie dwóch małych konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest zapewnić rozkład przestrzeni wewnątrz garażu. Trzeba wziąć także pod uwagę automatykę, czyli elektryczny napęd do bramy.

Więcej niż jeden samochód w rodzinie – jaką bramę zamontować?

Mimo, bramy garażowe rozwierane to ekonomiczna opcja, niewymagająca specjalnych warunków montażu, to ma pewne ograniczenia. Wadą jest to, że aby ją otworzyć, potrzebne jest miejsce przed otworem. Jeśli garaż znajduje się w wąskiej uliczce i nie ma dużo miejsc do parkowania, będzie to problem. Również zimą trzeba będzie poświęcić czas na odśnieżanie, w przeciwnym razie brama po prostu się nie otworzy.

Jaka brama garażowa na dwa samochody?
Jaka brama garażowa na dwa samochody?

Fachowcy w takich sytuacjach zachęcają do kupna bram segmentowych. To najbardziej niezawodne rozwiązanie dla każdego garażu, w tym garażu na dwa samochody. Na przykład nie trzeba tracić czasu na odśnieżanie. Skrzydło unosi się i schodzi pod sufit. Jest to wygodne i opłacalne, ponieważ brama nie wykorzystuje przestrzeni ani na zewnątrz, ani wewnątrz. Ogromna liczba opcji projektowych pozwoli wybrać model specjalnie do danego garażu na dwa samochody. Elektryczne napędy do bram można kupić od razu lub z czasem.

Kolejnym niedrogim typem są bramy garażowe roletowe, jednak w tym przypadku garaż musi być ogrzewany. W przeciwnym wypadku należy zwrócić uwagę na poprzednie rozwiązanie, które zapewni izolację termiczną. Obliczając wymaganą długość w zależności od typu samochodu, warto również pamiętać, że przy montażu jednego dużego skrzydła system drzwi będzie wymagał większej wytrzymałości.

Dwa samochody a jedna brama w garażu

Garaż dwustanowiskowy z jedną bramą jest zdaniem niektórych bardziej estetyczny. Bramy te zapewniają duże pole manewru podczas wchodzenia i wychodzenia z garażu. Ale ich instalacja będzie wymagała rozwiązania kilku trudnych zadań: takie bramy muszą być bardzo sztywne, w przeciwnym razie mogą się odkształcić pod własnym ciężarem. Wymagane jest zapewnienie dobrej izolacji termicznej, ponieważ ciepło może szczególnie szybko uciekać przez taki otwór. Wskazane jest zapewnienie furtki – nieracjonalne jest otwieranie ich na każdą podróż do garażu. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku brama garażowa roletowa, najczęściej wybierana przy wąskich garażach na dwa samochody.

Jaki jeszcze rodzaj konstrukcji sprawdzi się w przypadku dużego garażu? Wybór często pada na bramy garażowe segmentowe – boczne lub górne. Pierwszy model jest odpowiedni do niskich garaży, ponieważ jego segmenty są pionowe i przy otwieraniu zachodzą na ścianę. W drugim segmenty przesuwają się do góry na rolkach i całe skrzydło ustawia się pod sufitem. Bramy segmentowe należą do bardzo szczelnych konstrukcji.

Domy z bali

28 maja 2021