Jak wyzdrowieć ze stanu powypadkowego do pełnego zdrowia, czyli kilka słów o skutecznym powrocie do zdrowia. Rehabilitacja to słowo, które zna prawie każdy, kto doznał poważnej kontuzji lub ma problemy z kręgosłupem. Składa się z serii systematycznie powtarzalnych ćwiczeń, masaży lub zabiegów mających na celu przywrócenie pełnego zdrowia i wyeliminowanie dyskomfortu podczas ruchu.
Odpowiednia rehabilitacja powinna być podjęta pod nadzorem specjalisty lub w domu za jego radą. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, należy przestrzegać zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty. Jakie rodzaje rehabilitacji istnieją i co warto wiedzieć?
Rehabilitacja jest częstsza niż myślisz
Poszkodowani w wypadkach drogowych są najczęściej odwiedzanymi osobami w poradniach rehabilitacyjnych, a specjaliści często pomagają im stanąć na nogi. Nogi i plecy, a także stawy, kolana i kostki są również najczęściej leczone w celu rehabilitacji. Przebyte urazy spowodowane wypadkami lub złamaniami kwalifikują się do rehabilitacji, ale powinny być ustalone poprzez wizytę u lekarza i odpowiednią konsultację. Co równie ważne, im świeższa kontuzja, tym większa szansa na powrót do pełni zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza stawów, kolan i kostek, ponieważ nabyte urazy i ich zaniedbanie często zaczynają objawiać się w postaci dyskomfortu lata po wypadku. Oczywiście sam odwyk nie należy do najprzyjemniejszych, ale w rzeczywistości jest to jedyny sposób na powrót do zdrowia i sprawności. Po wypadku zazwyczaj przyjmujemy skierowania do NFZ w celu odzyskania powypadkowego, jednak długie terminy rejestracji i długie kolejki nie wiążą się ze skutecznym działaniem. Następnie mamy kilka innych opcji.
Gabinet Rehabilitacji
W przeciwieństwie do działalności klinik i ośrodków rehabilitacyjnych, których działalność jest refundowana, a zatem bezpłatna dla pacjentów, rehabilitacja prywatna ma zwykle charakter natychmiastowy lub w niedalekiej przyszłości. Chociaż często będziesz musiał za to zapłacić dużo pieniędzy, zdecydowanie warto wrócić do zdrowia i pełnego zdrowia po wypadku lub kontuzji. W tych miejscach można wybrać rehabilitację według własnych potrzeb i w porozumieniu z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą, dzięki czemu wykonywane ćwiczenia i zabiegi mogą szybko przywrócić sprawność uszkodzonym tkankom. Osobom z przewlekłymi bólami kręgosłupa zaleca się również rehabilitację w tych miejscach – utrudniony dostęp do placówek państwowych i niedocenianie bardzo złych skutków zdrowotnych, jakie może mieć ten problem, z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oczywiście cena takich usług zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu czy ćwiczeń, ale przywrócenie zdrowia i wyeliminowanie bólu podczas ruchu jest zdecydowanie priorytetem.
Rehabilitacja domowa – czy jest możliwa?

Wiele osób, których nie stać na rehabilitację pod okiem specjalisty w prywatnej placówce, decyduje się na wizytę u fizjoterapeuty, który opracuje plan działania, poda wytyczne dotyczące ćwiczeń i określi, jak często ćwiczyć. W pewnych warunkach rehabilitacyjnych często wymagane są również określone aktywności fizyczne, które można wykonywać również w domu. Na przykład ćwiczenia kręgosłupa zaplanowane przez fizjoterapeutę można z powodzeniem powtórzyć w domu na matach do ćwiczeń ułożonych na podłodze. Chociaż nic nie zastąpi masażu i ćwiczeń od profesjonalisty, w niektórych przypadkach dobrze jest zrobić to samemu w domu. Należy jednak pamiętać o regularności oraz odpowiedniej technice i częstotliwości ćwiczeń. Tylko to działanie da właściwe rezultaty. Niektórym osobom pomaga również regularne ćwiczenie jogi, która ma na celu wzmocnienie mięśni, a także jest dobra dla wytrzymałości stawów, kolan i kości. Potem trening całego ciała, choć taki trening może wydawać się mało wymagający. W tej kwestii warto jednak skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do tej formy rehabilitacji uszkodzonej kończyny.
Warto poznać:
O czym warto pamiętać?
Dobre i skuteczne szkolenie rehabilitacyjne w Szczecinie wymaga czasu, poświęcenia i ciężkiej pracy. Po kilku pierwszych sesjach treningowych lub zabiegach nie widać efektów. Regeneracja organizmu trwa zwykle co najmniej kilka miesięcy, a nawet lat, dlatego warto poświęcić sobie odpowiedni czas i systematyczne treningi i terapię. W zależności od urazu czas potrzebny do pełnego wyzdrowienia może się różnić. Nie wszystkie urazy można całkowicie wyleczyć, ale z pewnością można zmniejszyć dyskomfort. Jedno jest jednak pewne – jeśli poważnie podejdziemy do całego procesu i poważnie zastosujemy się do rad naszych lekarzy i fizjoterapeutów, na pewno szybko wrócimy do formy i wrócimy do zdrowia po nieprzyjemnym wypadku.