Sztuczne kwiaty coraz częściej wracają do łask. Kiedyś uważaliśmy je za symbol obciachu, dziś zaś chętnie stawiamy je w domowych wazonach. Problemem jest jednak ich częste brudzenie się. Kurz, pył czy smog są powodem, dla których kwiaty nie wyglądają tak estetycznie, jak powinny. Jak wyczyścić sztuczne kwiaty z kurzu? Co ile powinniśmy to robić? Odpowiadamy.

Sztuczne kwiaty – proste w utrzymaniu?

chryzantema-satynowaSztuczne kwiaty będą najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację tych prawdziwych. Nie tylko codzienne ich podlewanie, ale również przesadzanie może sprawić nam wiele trudności. Stąd też powinniśmy zdecydować się na kwiaty sztuczne, które nie wymagają wkładania dużego wysiłku w ich pielęgnację. Nie oznacza to jednak, że ich utrzymanie nie sprawia żadnych problemów. Sztuczne kwiaty wykonane są z materiałów, które niestety, łapią kurz i innego rodzaju zabrudzenia. Główki sztucznych kwiatów są w szczególności narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie wyglądają one wtedy estetycznie, dlatego warto nie dopuścić do tego, aby zrobiły się one szare czy wręcz czarne. Jak dbać o kwiaty sztuczne? Najlepiej codziennie lub przynajmniej co drugi dzień delikatnie przetrzeć je suchą chusteczką lub ściereczką. Możemy ją również delikatnie nasączyć wodą, jeśli zauważymy większe zabrudzenie. Na rynku dostępne są również specjalne szczoteczki do czyszczenia kwiatów sztucznych. Wystarczy delikatnie przejechać nimi powierzchnię kwiatów, aby pozbyć się kurzu. Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego, niż codzienna pielęgnacja kwiatów sztucznych. Tymczasem ważna jest tutaj przede wszystkim regularność. Jeżeli nie będziemy codziennie lub co drugi dzień czyścić kwiatów, to kurz zacznie się na nich gromadzić w większej ilości. Ten zaś, który wpije w materiał, jest bardzo trudny do usunięcia. To właśnie kurz powoduje, że kwiaty szarzeją i wyglądają, jakby stały w wazonie już dobrych kilka lat. Niestety, jego usunięcie często jest wręcz niemożliwe. Może też wymagać dużej ingerencji w strukturę materiału. 

Zobacz koniecznie:

Jak się pozbyć większych zabrudzeń?

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty z kurzuNagromadzenie się kurzu na materiale powoduje, że powstają dosyć duże zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Niektórzy proponują zrobić kwiatom prysznic lub po prostu umyć je w misce z wodą i mydłem. Z pewnością drugi pomysł nie jest najlepszym. Dlaczego? Ponieważ środki chemiczne mogą uszkodzić materiał, a tym samym zniszczyć kwiaty. Prysznic może rzeczywiście poskutkować, jednak musimy wykonać go umiejętnie. Przede wszystkim nie możemy puścić na kwiaty zbyt dużego strumienia wody, tak aby ich nie połamać. Najlepiej zafundować im delikatną mgiełkę wodną, która powinna poradzić sobie z zabrudzeniami z kurzu. Pamiętajmy, że po takim zabiegu kwiaty powinny wyschnąć. Nie wolno ich prasować ani suszyć w suszarce na ubrania. Nie powinniśmy ich również prać. Dla wielu osób jest to wygodne, a przede wszystkim szybkie rozwiązanie, niemniej jednak szkodliwe dla samych kwiatów. Pranie może zerwać materiał, a tym samym kwiaty będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Istnieją także różnego rodzaju środki chemiczne dedykowane do czyszczenia kwiatów sztucznych. Czy powinniśmy z nich korzystać? Specjaliści uważają, że codzienne czyszczenie, czyli profilaktyka, to o wiele lepsze rozwiązanie. Chemikalia mogą sprawić, że materiał wypłowieje bądź straci swój blask. Tymczasem tego typu kwiaty nie nadają się już do tego, aby ponownie stanąć w wazonie. Dlatego też możemy wybierać akcesoria florystyczne dedykowane kwiatom sztucznym, ale jedynie w ostateczności. 

Tego lepiej unikać

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że sztuczne kwiaty nie mogą być czyszczone w każdy sposób. Nie możemy bowiem do ich odświeżania użyć środków, których używamy na przykład do czyszczenia mebli. Preparaty tego typu absolutnie nie służą czyszczeniu materiałów, z których wykonane są kwiaty sztuczne. Co więcej, nie możemy także do ich czyszczenia używać proszków do prania czy mydełek odplamiających. Choć wydaje się to kuszącą propozycją, możemy jedynie zaszkodzić naszym kwiatom. Tymczasem prawidłowa pielęgnacja oznacza niemalże całkowitą rezygnację z różnego typu chemikaliów. Nie nadają się one również do odświeżenia kwiatów. Część z nich trzymamy bowiem na specjalne okazje, na przykład na święta. Krótko przed nimi wyciągamy zakurzone kwiaty z worków, aby postawić je w wazonie w mieszkaniu. Najpierw jednak musimy je odpowiednio oczyścić. Najlepiej zrobić im delikatny prysznic i kolejno dobrze wysuszyć. Zabrudzenia powinny zejść same. Jeśli to możliwe, możemy wystawić je do słońca. Promienie słoneczne wysuszają materiał i sprawią, że zniknie z niego nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy jednak, aby nie trzymać ich na słońcu zbyt długo. Kolor może wypłowieć, a palące słońce zniszczy strukturę materiału.

Sztuczne kwiaty są stosunkowo proste w utrzymaniu, jednak najważniejsza w ich czyszczeniu jest regularność. Jeśli będziemy pielęgnować je raz w tygodniu, to trudniej będzie nam pozbyć się zabrudzeń. Codzienne oczyszczenie kwiatów sztucznych nie zajmuje dużo czasu, a jest bardzo skuteczne.