Wybierając dywany do swojego mieszkania, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszy to materiały do pokrywania podłóg. Do produkcji wykorzystywane są różne rodzaje włókien, różniące się ich właściwościami. Drugą rzeczą jest to, gdzie chcemy, aby dywan został położony. Wykładzina w sypialni powinna spełniać inne wymagania, niż ta znajdująca się na schodach czy w pokoju dziecięcym. Warto skorzystać z klasyfikacji określonej w normie europejskiej PN-EN 1307, która szczegółowo opisuje zużycie wykładziny podczas użytkowania.
Wykładziny dywanowe – jak wybrać?
Norma definiuje sześć rodzajów wykładzin , z których tylko trzy są używane w domach i mieszkaniach, a pozostałe to wykładziny używane w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej (są to tzw. wykładziny komercyjne). Norma ta określa przydatność wykładzin podłogowych na podstawie natężenia ruchu w pomieszczeniu i pomaga w doborze wykładzin podłogowych do różnych dekoracji wnętrz. Np. w sypialni z powodzeniem można zamontować wykładzinę 21-poziomową, w pomieszczeniach, w których często przebywamy (takich jak pokój dziecięcy), można zastosować wykładzinę 22-poziomową, a w korytarzu, przedpokoju czy schodach, najlepiej układać 23-poziomową. Oczywiście nic nie może nas powstrzymać przed zakupem podłóg dywanowych 31, 32 i 33. Cechą jednak rozróżniającą wspomniane wykładziny jest ich cena.
Jakie istnieją rodzaje włókien?
Jakość wykładziny dywanowej zależy od wagi i gęstości wełny. Im cięższy i gęstszy splot, tym bardziej miękki i luksusowy dywan. Jednak jego właściwości zależą również od rodzaju użytego włókna. W większości przypadków stosuje się włókna syntetyczne. Wyściółka polipropylenowa jest bardzo odporna na ścieranie i niełatwo się brudzi. Ta wykładzina podłogowa nadaje się do korytarzy i schodów. Dywany poliamidowe nie są zbyt wytrzymałe, ale są dostępne w szerszej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu łatwiej je położyć w sypialni czy pokoju dziecięcym.
Popularne, choć znacznie droższe, są wykładziny z naturalnej wełny (za wykładziny z włókien mieszanych trzeba zapłacić nieco mniej). Mają one określone funkcje. Mogą wznosić kurz w pierwszych tygodniach po ich położeniu, ale to zjawisko znika po jakimś czasie. Wełniana wykładzina dywanowa obiektowa ma zdolność gromadzenia i magazynowania wilgoci, co jest ważne w sezonie grzewczym, ponieważ gdy powietrze staje się zbyt suche, wełna zapewni „rezerwę” wilgoci w otoczeniu. Wełna jest również niepalna – jeśli np. niedopałek papierosa spadnie na taką wykładzinę podłogową, zgaśnie, nie powodując większych szkód. Dywan wełniany to luksusowe, posiadają miękkie pokrycie, które idealnie nadaje się do układania na podłodze w sypialni.
Rodzaje podkładów
Podkład w wykładzinie pełni funkcję izolacji, a także wycisza podłogę. Dlatego układanie ich w sypialniach lub innych pomieszczeniach może poprawić komfort akustyczny. Warto pamiętać, aby dobrać odpowiednią matę podłogową, tak aby zapewnić najlepsze rozwiązanie do dekoracji i ochrony podłogi. Występują one w kilku rodzajach – jako juta, gąbka, guma i filc. Każdy z nich ma inną charakterystykę i jest odpowiedni dla różnych rodzajów podłoży.
Filc jest używany do dywanów w salonach i innych pomieszczeniach. Filcowy podkład nadaje się do każdych warunków. Doskonale wycisza i ogrzewa podłoże. Nie zużyje się, dzięki czemu można go używać w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak wykładziny biurowe. Jeśli jednak zainstalujemy w domu ogrzewanie podłogowe, lepszym rozwiązaniem będą
podkłady jutowe. Nadają się one do powierzchni o podwyższonej temperaturze.
Rodzaje splotów
To, czy dywan ma krótkie, łatwe do czyszczenia, czy długie, miękkie runo, zależy od rodzaju tkaniny. Odpowiada ona również za trwałość wykładziny. Dywany igłowane są najtrwalsze – mają gęstą powierzchnię, dzięki czemu w dotyku przypominają filc. Wykładziny podłogowe przypominające aksamitną pętelkę i cięte pętelki, dlatego też są nieco wygodniejsze w dotyku. Mogą mieć jednolitą powierzchnię lub – dzięki włóknom o różnej wysokości – wzór strukturalny. Dywan futrzany jest najbardziej wygodny i miękki w dotyku. Posiada długą frottę (do 5 cm), dzięki czemu doskonale nadaje się do sypialni, ponieważ pozwala chodzić po bardzo miękkiej powierzchni.
Jak układać wykładzinę podłogową?
Wykładzina obiektowa pcv jest bardzo łatwa w ułożeniu i zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża. Jeżeli podłoże jest płaskie, wykładzinę można układać bezpośrednio na warstwę zaprawy betonowej, parkiet lub deskę drewnianą. Jeżeli podłoże nie jest płaskie, można je przygotować wylewając masę samopoziomującą (w przypadku betonu) lub mocując płytę OSB do istniejącej podłogi.
Jeśli wykładzina jest w jednym kawałku, nie trzeba jej przyklejać do podłoża. Kupując dywan o szerokości 3, 4 lub 5 metrów można go dostosować do wielkości pomieszczenia. W przypadku montażu bezklejowego krawędź wykładziny zagina się na ścianie i zabezpiecza listwami przypodłogowymi. Jeśli potrzebujemy przyciąć ją do mniejszych rozmiarów, najlepiej przykleić ją do podłogi taśmą dwustronną. Co ciekawe jednak, na większych powierzchniach i schodach wykładziny przykleja się do podłogi za pomocą specjalnych klejów do wykładzin podłogowych.