Nie zawsze mamy możliwość wybrać się do salonu kosmetycznego lub zaprosić stylistę paznokci do domu, jednak dla wielu z nas estetyczne paznokcie są gwarancją poczucia komfortu i dobrego samopoczucia. Na szczęście wystylizować paznokcie w ten sposób możemy też siłą własnych dłoni. Wystarczy wiedzieć jak prawidłowo nałożyć lakier hybrydowy.

Czy lakier hybrydowy można nakładać w domu?

Chociaż nakładanie hybrydy u osoby, która zajmuje  się tym profesjonalnie to nigdy nie jest zły pomysł, to nie jest to jedyne wyjście. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nałożyć hybrydę w domowym zaciszu. Obecnie prawie każdy producent lakierów hybrydowych prowadzi sprzedać detaliczną, bez problemu zaopatrzymy się więc w niezbędne do tego akcesoria.

Czego potrzebujemy aby nałożyć hybrydę?

Musimy jednak pamiętać, że aby nałożyć poprawnie lakier hybrydowy w domu, musimy zaopatrzyć się w niezbędne do tego akcesoria. Niektórych z nich nie możemy pominąć – należą do nich przede wszystkim lakiery i lampa. Inne nie są obowiązkowe. Należy do nich na przykład żel hybrydowy do przedłużania paznokci – będziemy potrzebować go tylko wtedy, gdy planujemy przedłużać naszą naturalną płytkę.

Aby prawidłowo nałożyć lakier hybrydowy potrzebujemy:

  • Pilniczka do paznokci,
  • Bloczku polerskiego,
  • Drewnianych patyczków,
  • Cążków,
  • Wacików,
  • Cleanera,
  • Bazy,
  • Lakieru,
  • Topu,
  • Lampy.

We wszystkie niezbędne sprzęty musimy zaopatrzyć się odpowiednio wcześnie. Trudno wyobrazić sobie gorszą niż sytuację niż taka, gdy nałożymy już starannie lakier, a nagle okaże się, że nie mamy jeszcze lampy. Najlepiej jest więc zamówić wszystko od razu. Nie ma różnicy gdzie dokonamy zakupów – czy będzie to sklep internetowy z lakierami hybrydowymi czy tania hurtownia kosmetyczna. Ważniejsze jest to, by kupować produkty dobrej jakości i sprawdzonych firm.

Lakier, baza i top

Lakier jest oczywiście podstawą każdej hybrydowej stylizacji paznokci. To właśnie on nadaje płytce pożądany kolor, nikt więc nie ma wątpliwości, że jest niezbędny. Inaczej jest w przypadku bazy i topu. W tym wypadku często zastanawiamy się, czy są konieczne. Okazuje się, że tak.

Baza nakładana jest na gołą płytkę, by zabezpieczyć ją przed ewentualnym negatywnym działaniem hybrydy, oraz zwiększyć trwałość stylizacji. Podobnie jest w przypadku gdy zdecydujemy się na żel do hybrydy – on jednak dodatkowo wydłuża płytkę.

Top nakładamy natomiast po to, by zabezpieczyć stylizację i zwiększyć jej trwałość. Dzięki temu możemy cieszyć się estetycznymi paznokciami nawet przez kilka tygodni i nie grożą nam żadne odpryski.

Lampa

Jeśli chodzi o lampę, to również jest ona niezbędna – służy do tego, by utwardzić lakier hybrydowy. Stanowi on bowiem substancję, która nie wysycha sama. Dopiero pod wpływem działania światła UV lub LED stylizacja zastyga i staje się twarda, odporna na uszkodzenia mechaniczne. W lampy tego typu powinna być wyposażona każda hurtownia kosmetyków profesjonalnych, nabędziemy je więc z łatwością wraz z innymi niezbędnymi produktami.

Jak prawidłowo nakładać lakier hybrydowy?

Aby nałożyć lakier najpierw musimy wymodelować nasze paznokcie. W tym celu nadajemy im pożądany kształt za pomocą pilnika. Pamiętajmy, aby wykonywać ruch pilniczkiem tylko w jednym kierunku – unikniemy wówczas rozdwajania płytki. Pilnik, którego używamy, powinien mieć oznaczenie ziarnistości 180, dobrze jest też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Najlepiej sprawdzają się pilniki szklane oraz papierowe.

Kiedy kształt paznokci został już poprawiony, przychodzi czas na skórki. Za pomocą drewnianych patyczków delikatnie je podważamy, a następnie ostrożnie usuwamy przy pomocy cążków. Ten zabieg pozwoli nam cieszyć się wystylizowanymi paznokciami jeszcze dłużej, ponieważ nałożymy lakier na całą płytkę paznokcia, a nie tylko jej widoczny fragment.

Kolejnym krokiem jest zmatowienie płytki. Używamy do tego bloku polerskiego. Delikatnie pocieramy nim wierzch paznokcia, aż płytka przestanie się błyszczeć – a więc będzie zupełnie matowa. Powstały w czasie tej czynności pył należy usunąć przy pomocy wacika.

Kiedy paznokcie są już zmatowione, przychodzi czas na ich oczyszczenie i odtłuszczenie. W tym celu używamy cleanera. Nasączamy nim wacik i dokładnie wycieramy każdy paznokieć. Pozostałości cleanera nie osuszamy – czekamy, aż sam odparuje.

Teraz przyszła pora na położenie tak zwanej bazy. Będzie ona chroniła naszą płytkę, oraz zagwarantuje idealne przytwierdzenie lakieru do paznokcia. Aby zaaplikować ją poprawnie, należy zamoczyć w niej pędzelek i położyć bardzo cienką warstwę na całą płytkę każdego z paznokci. Pamiętajmy, by bazę utrwalić pod lampą.

Po bazie przychodzi czas na gwódźć programu – czyli lakier. Wbrew pozorom lakier hybrydowy również nakładamy cienkimi warstwami. Każdą kolejną z nich należy utrwalić pod lampą przestrzegając czasu wyznaczonego przez producenta. Zazwyczaj już po dwóch warstwach efekt będzie zadowalający. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjątkowo zdecydowany kolor, taki jak czerń lub krwista czerwień, może okazać się że potrzebujemy dodać warstwę lub dwie.

Ostatnim krokiem jest warstwa zwana top. Zabezpiecza ona lakier, dzięki czemu kolor nie blednie, hybryda się nie marszczy i jest bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.