Jak połączyć kontenery. Kontenery do zamieszkania to bardzo ciekawe rozwiązania, które stanowią poważną alternatywę w stosunku do tradycyjnego budownictwa. Wynika to przede wszystkim ze znacznie niższych cen, które pojawiają się wraz z zastosowaniem tej technologii. Jest to szczególnie ważne wobec wysokich kosztów inwestycyjnych. Dotyka to szczególnie młodych ludzi, którzy chcieliby już mieć ustabilizowane życie oraz miejsce zamieszkania.
Nie jest to jednak tak oczywiste, ponieważ wymaga posiadania dużych ilości środków finansowych już na wstępnym etapie swojej kariery. Nie mamy jeszcze możliwości do zaliczenia wielu awansów i zdobycia doświadczenia, a więc również trudno posiadać kilkaset tysięcy złotych. Cena kontenera mieszkaniowego jest znacznie niższa i dlatego tak atrakcyjna w wielu sytuacjach. Można nabyć dom bez konieczności wspomagania się poprzez pożyczki bankowe. Najważniejsze dla tego artykułu będzie pytanie, jak łączyć kontenery mieszkalne. Zanim jednak na to odpowiemy, warto będzie zwrócić uwagę ogólnie na tego typu rozwiązania.
Kontenery, czyli trend na rynku mieszkaniowym
Wspomnieliśmy już wcześniej, że czynnikiem, który determinuje wybór domu z kontenerów jest właśnie cena. Jest ona nawet kilkukrotnie niższa niż dostępność do tej samej powierzchni, ale w przypadku budownictwa tradycyjnego. Możemy zdecydować się na mieszkania zbudowane tylko z jednego kontenera. W tym przypadku na pewno powierzchnia nie będzie duża, a więc również czasami może być ciasno. Istnieją również bariery w założeniu rodziny. Nie zmienia to faktu, że w niektórych przypadkach może to być efektywne. Bardzo ważna jest za to możliwość łączenia kontenerów i w ten sposób uzyskanie takiej powierzchni, która będzie dla nas optymalna. Nadal powstanie całej konstrukcji jest szybkie i zazwyczaj całość odbywa się w ciągu zaledwie kilku dni. Oprócz tego wielką zaletą rozwiązania jest jego mobilność i również możliwość przemieszczenia całej konstrukcji. Oczywiście całość nie jest pozbawiona wad. Do wad należą takie aspekty jak stosunkowo niskie ugruntowanie prawne. Niektórzy mogą być też niezadowoleni z estetyki, ale jest to już kwestia indywidualna. Najważniejsze jest podejście do minimalistycznego wyglądu.
Zobacz również:
- kontenery na sprzedaż https://www.balticon.pl/skup-kontenerow-magazynowych/
- kontener morski 40hc https://ecocontainers.com/stalowy/246-621-kontener-magazynowy-stalowy-podwyzszany-40hc-nowy.html
Możliwość traktowania kontenerów jako modułów
Już wcześniej powiedzieliśmy, że kontenery można łączyć i w ten sposób tworzyć konstrukcje dopasowane do naszych potrzeb. Samo łączenie jest stosunkowo łatwe i skuteczne. Warto dodać, że istnieje później stosunkowo łatwa możliwość rozbudowy, co sprawia, że dom można w łatwy sposób rozszerzać w zależności od potrzeb oraz potencjału ekonomicznego. Producent kontenerów magazynowych ma ułatwione zadanie ze względu właśnie na modułowość takich rozwiązań. Klienci zyskują za to elastyczność.
Poziome łączenie kontenerów
Idea łączenia kontenerów jest tak naprawdę łatwa, a jednocześnie skuteczna. Nie ma w tym wielkiej filozofii, a jednak połączenie jest trwałe. Zresztą takie rozwiązania mają większy sens niż bardzo skomplikowane meandry techniczne. Najczęściej wykorzystuje się łączenia mostowe. Mówimy tutaj o kwestii powiązania ze sobą dwóch kontenerów, gdy są one ustawione jeden obok drugiego. Łączniki mostowe sprowadzają się do połączenia za pomocą specjalnych śrub. Brzmi to dość prymitywnie, ale najważniejsze, że jest skuteczne i nie ma potrzeby stosowania wielu dodatkowych zabezpieczeń. Szczególnie jeśli zostanie to połączone na stabilnym podłożu. Kontenery można też łączyć bez zastosowania ściany bocznej. Udostępnia to nam jeszcze większą elastyczność w kwestii budowania własnego domu. Takie połączenia są nam znane głównie z sytuacji w miastach, gdzie są one stosowane choćby jako elementy biurowe lub handlowe. W takiej sytuacji dochodzi do łączenia bezpośredniego na powierzchni styku przy jednoczesnym użyciu dodatkowego uszczelnienia. Po prostu dochodzi do skręcenia naroży oraz specjalnie przystosowanych uszczelek. Całość stanowi stabilną konstrukcję, którą możemy traktować jako trwałą i nie będzie to żadnym nadużyciem. Najczęściej łączone są ze sobą kontenery, które znajdują się obok siebie. Opisane metody dotyczą właśnie powiązań poziomych, czyli tych, z którymi najczęściej będziemy mieć do czynienia.
Pionowe łączenie kontenerów
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kontenery można również łączyć pionowo. W tej sytuacji stosowane jest rozwiązanie popularne również na statkach, gdy kontenery morskie służą do transportu ogromnej ilości towarów. Pionowe łączenie najczęściej odbywa się za pomocą twistlocków. Polega to na dociśnięciu do siebie górnych fragmentów jednego kontenera z dolnymi elementami drugiego. Przesunięcie specjalnej rączki powoduje zaciśnięcie się elementów, co ostatecznie prowadzi do stworzenia trwałego połączenia. Jednocześnie można potem łatwo odłączyć po przekręceniu rączki w drugą stronę. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ z jednej strony jest to po prostu skuteczne, ale również łatwe do odwrócenia procesu. Możemy więc to traktować jako uniwersalne podejście, które może nam pozwolić dokonać w przyszłości zmian. Wymaga to niewielkiego nakładu pracy, a może doprowadzić do całkowitej przebudowy naszego domu.