Ile trwa ozonowanie

Ile trwa ozonowanie

Ozonowanie to obecnie dość popularny temat. Bardzo dużo mówi się na ten temat w sieci, powstaje coraz więcej artykułów, a na popularnym serwisie z filmami, możemy zobaczyć coraz więcej materiałów, które są poświęcone tej tematyce. Nasze smartfony oraz komputery, bardzo często są atakowane reklamami ozonatorów. Jest to oczywiście powodem, dla którego bardzo dużo ludzi zastanawia się nad tym, jak tak naprawdę z punktu widzenia czysto technicznego, należy przeprowadzić proces ozonowania. Zazwyczaj ozonowanie pomieszczeń https://ozonus.pl/ozonowanie/ozonowanie-w-biurach nie jest niczym trudnym do przeprowadzenia. Wystarczy, że będziemy posiadali odpowiednią maszynę do generowania ozonu, czyli inaczej ozonator. Jednak ozonowanie nie jest do końca tak łatwe, jakby można było na pierwszy rzut oka to sobie wyobrazić.

Największe trudności z ozonowaniem

Jak wspomniano, samo ozonowanie nie jest specjalnie trudno przeprowadzić. Są jednak też pewne elementy tego procesu, które mogą nam stworzyć problem. Możemy na pewno zaliczyć do tych elementów między innymi czas ozonowania. Inna sprawa dość problematyczna dotyczy tego, jak przygotować pokój, zanim będziemy ozonować. Bardzo wiele osób, które podejmuje się ozonowania, tak naprawdę nie wie, ile czasu należy ozonować oraz co tak naprawdę ma wpływ na ozonowanie. Jak zatem należy długo ozonować pokój?
Druga trudność to przygotowanie ozonowanego pomieszczenia https://ozonus.pl/dezynfekcja/dezynfekcja-pomieszczen. Przygotowanie ozonowanego pokoju jest związane również z czasem ozonowania. Zostanie to oczywiście wszystko wyjaśnione po kolei. Zacznijmy jednak od czasu ozonowania oraz z problemami, jakie się za tym pojęciem kryją.

Czas ozonowania?

Do niemalże każdego ozonatora, jaki będziemy mogli zakupić na rynku, będzie, dołożona instrukcja, a w instrukcji będzie tabela. Będzie to tabela czasów ozonowania pomieszczenia https://ozonus.pl/ozonowanie-ursus. Tabele te są oczywiście pewnego rodzaju wskazówką, ile czasu powinniśmy ozonować, ale na pewno nie jest to dokładne narzędzie do tego, abyśmy mieli stuprocentową pewność, że nasze pomieszczenie zostało dokładnie zdezynfekowane. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że to tak naprawdę nie czas ozonowania decyduje o skutecznym ozonowaniu https://ozonus.pl/ozonowanie-praga, ale to, czy uda nam się w danym pomieszczeniu ozonowanym uzyskać odpowiednie stężenie ozonu, które gwarantuje nam skuteczną dezynfekcję.

Stężenie to określa mniej więcej taką sytuację, kiedy cząstek ozonu w danej objętości jest na tyle dużo, że prawdopodobieństwo, że cząsteczka ozonu zetknie się z cząsteczką wirusa, bakterii lub grzyba jest bardzo, bardzo wysokie, a w zasadzie graniczące ze stu procentami. Dlatego, kiedy posługujemy się tabelami, nie mamy tak naprawdę stuprocentowej pewności, że będą w naszym przypadku one prawidłowe. Między innymi dlatego, że ciężko jest odtworzyć takie same warunki, jakie panowały w laboratorium, w którym pomiary służące do sporządzenia tabeli wykonywano. Problem jest tak naprawdę spory, ponieważ warunki mogą się różnić pod wieloma względami. Różna może być temperatura, wilgotność, stopień uszczelnienia oraz obieg powietrza w ozonowanym pomieszczeniu. Szczególnie łatwo sobie uświadomić, jak jest to niedokładna metoda, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w domu pomieszczeń mamy kilka, a w każdym na pewno będą panować nieco inne warunki. Jeżeli chcemy skutecznie ozonować, musimy wyposażyć się w czujnik ozonu. Firmy, które profesjonalnie zajmują się tym tematem, a więc ozonują często i dużo, nie korzystają z tabel, które są do urządzeń załączone, a posiadają właśnie czujniki ozonu. Jeżeli chcemy sobie jednorazowo od czasu do czasu zdezynfekować pokój lub inne pomieszczenie to niekoniecznie potrzebujemy od razu kupić czujnik. Jednak jeśli kwestia ozonowania z jakiegoś powodu jest dla nas bardzo istotna (np. mamy chorego w rodzinie) to najlepiej wyposażyć się w czujnik ozonu.

Co zrobić, jeśli nie mamy czujnika ozonu?

Oczywiście, jeżeli mamy tabele, a nie mamy czujnika i chcemy przeprowadzić ozonowanie, możemy to, tak czy siak, zrobić w gorszy lub lepszy sposób. Bardzo częstym błędem, który popełniają osoby początkujące, jest niedopasowanie ozonatora do kubatury pomieszczenia oraz złe przygotowanie pomieszczenia przed ozonowaniem. Ozonator powinien być dopasowany do największego pomieszczenia, jakie chcemy ozonować. Gwarantuje nam to sytuację taką, że ozonowanie będzie trwało w miarę krótko. Słaby ozonator w dużym pomieszczeniu może nie mieć wystarczającej mocy do tego, aby w ogóle osiągnąć wymagane stężenie. Trzeba pamiętać o tym, że ozonowanie polega na intensywnej produkcji ozonu, czyli gazu bardzo mało stabilnego, który dąży do jak najszybszego rozpadu lub wejścia w reakcję. Słaby ozonator w dużym pomieszczeniu nie zbilansuje procesów rozkładu.

Ważne jest oprócz dobrania ozonatora również odpowiednie uszczelnienie pomieszczenia. Ma to swoje znaczenie w kontekście bezpieczeństwa, ale ma również duży wpływ na to, jak szybko rośnie stężenie ozonu. Brak wycieków w pomieszczeniu sprawia, że możemy z większą pewnością korzystać ze wspomnianych tabel i dzięki temu możemy być bardziej pewni, że nasze wysiłki dały pozytywny efekt.