Usługa sodowania w Polsce dynamicznie zyskuje na popularności. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę skuteczność tego rozwiązania, a także szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Dla wielu zagadkowy jest jednak koszt takiej usługi, który wbrew pozorom nie należy do najwyższych. Dlaczego warto zdecydować się na usługę sodowania? Jakie różnice występują pomiędzy sodowaniem a piaskowaniem? Czy sodowanie można nazwać ekologicznym i wszechstronnym? Sodowanie jako metoda do zadań specjalnych? Ile może wynosić cena sodowania drewna? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Dlaczego warto zdecydować się na usługę sodowania?

Nie bez powodu sodowanie cieszy się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że jest to szybki i bezpieczny sposób na to, by wyczyścić różnego rodzaju powierzchnie. Metoda ta jest dość oszczędna, bowiem minimalizuje się ryzyko materiału czyszczącego, nie tracą przy tym na jakości usługi. Sodowanie jest przede wszystkim ekologiczne. Możliwe jest zatem usuwanie różnorodnych zabrudzeń, takich jak chociażby farba, rdza powierzchniowa, lakier. Wszystko przebiega w sposób łatwy- skutki uboczne także nie występują. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że wcześniej wspomniane rozwiązanie nie pozostawia żadnych zarysowań, jednocześnie nie powoduje uszkodzeń powierzchni. Proces sodowania wykorzystuje czyściwa o różnorodnej granulacji. Metoda usuwa nawet niewielkich rozmiarów zabrudzenia. Dobierając odpowiednie parametry, możliwe jest stworzenie niewielkiej chropowatości pod malowanie, dzięki czemu farba będzie bardziej wytrzymała.

Jakie różnice występują pomiędzy sodowaniem a piaskowaniem?

Sodowanie to innowacyjne rozwiązanie, które nie jest zbyt skomplikowane. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyło się piaskowanie. Metoda ta jednak okazałą się znacznie bardziej męcząca i wymagała od pracowników większej pracy fizycznej. Duże znaczenie mają również koszty. O ile piaskowanie teoretycznie jest tańsze, to musimy jednak pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu miejsc, które znajdują się w pobliżu czyszczonej powierzchni. Nie chcielibyśmy bowiem, aby inne przedmioty na tym ucierpiały. Dodatkowo piasek niejednokrotnie dostaje się w szczeliny i niewielkie otwory. Nie jest czymś zaskakującym, że usunięcie go jest w wówczas problematyczne. Piaskowanie było szkodliwe dla zdrowia, zupełnie inaczej wygląda to jednak w przypadku sodowania. Jest to szczególnie istotne w czasach, gdzie dużą uwagę przykuwa się do ochrony pracowników, a także do środowiska naturalnego. Oczywiście sodowanie jest bardzo skuteczne i niezbyt skomplikowane.

Czy sodowanie można nazwać ekologicznym i wszechstronnym?

Soda oczyszczona charakteryzuje się tym, ze jest łatwa do utylizacji. W praktyce oznacza to, że wykorzystywanie tego związku chemicznego jest w pełni zgodne z ekologią. Wodorowęglan rozpuszcza się w wodzie, dlatego też usunięcie sodu nie jest czymś problematycznym. Czyściwa sodowe nie posiadają żadnych żrących i niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów. Pozbawione są takich substancji, jak chociażby piasku, opiłków aluminium, tlenku glinu. Soda oczyszczona wyróżnia się tym, że niemalże nie powoduje pęknięć czy też zarysowań. Sprawdza się zarówno w przypadku motoryzacji, jak i lakiernictwie. Przykładowo możliwe czyszczenie poszyć, statków, samolotów, zabytkowych czterokołowców. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że soda umożliwia również odtłuszczanie złożonych części mechanicznych.

Sodowanie jako metoda do zadań specjalnych?

Sodowanie jest uniwersalne, sprawdzi się nawet do wymagających zadań specjalnych. Przykładowym działaniem może być eliminowanie pleśni, czyszczenie plam z betonu, usuwanie strat spowodowanych pożarem. Urządzenia, które wykorzystują możliwości sody oczyszczonej, są w stanie szybko usunąć spaloną czy też zwęgloną część. Sodowanie z powodzeniem wykorzystywane jest do tego, aby remontować i odświeżać obiekty. Co godne podkreślenia, metoda ta nie zmienia kształtu nawierzchni, bowiem temperatura procesu nie jest wysoka czy też za niska.

Ile może wynosić cena sodowania drewna?

Wiemy już właściwie wszystko na temat sodowania, dlatego warto zainteresować się tym, ile może wynosić cena za tego typu usługi. Dość problematyczne jest jednoznaczne wskazanie wartości- każdorazowo jest ona ustalana indywidualnie. Bierze się pod uwagę stopień zanieczyszczenia materiału, lokalizację, zastosowane urządzenia, poświęcony czas, a także kilka innych czynników. Możliwe jest jednak wskazanie pewnych przybliżonych wartości. W przypadku sodowania drewna musimy liczyć się z opłatą, która oscyluje w granicach od 40 do nawet 120 zł za metr kwadratowy powierzchni. Odświeżanie niewielkich przedmiotów będzie tańsze niż dużych powierzchni. Sodowanie sprawdza się nawet w przypadku miejsc, które na pozór są trudno dostępne.

Noclegi - jaki VAT?

21 lipca 2021