Ile kosztuje kremacja kota? Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego zwierzaka. Choć to niewątpliwie przyjemny, choć pełen wyzwań czas, należy również liczyć się z tym, że pewnego dnia przyjdzie czas pożegnania z nim. Na koniec pozostają zdjęcia i wspomnienia, które przypominają o minionych wspólnie chwilach.

Wielu właścicieli zastanawia się, w jaki sposób pożegnać swojego zwierzaka. Istnieje co najmniej kilka sposobów, a jednym z nich jest kremacja. Wiele firm zajmuje się tym profesjonalnie, oferując również usługi dodatkowe. Nowe propozycje w tym zakresie są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów. Na czym polega kremacja zwierząt? Ile kosztuje? 

Kremowanie zwierząt a polskie prawo

Właściciele kotów starają się, aby zapewnić swoim pupilom odpowiedni pochówek. Grzebanie ciał zwierząt spotyka się jednak z wieloma kontrowersjami. Dzieje się tak, ponieważ wciąż wiele osób wybiera grzebanie zwłok zwierząt w ogrodzie czy na działce. W ten sposób zachowują ciało zwierzęcego przyjaciela blisko siebie. Niestety takie zachowanie jest nielegalne. Osoba, która decyduje się na takie działanie może zostać ukarana karą grzywny. Jakie są dostępne alternatywy? Każdy, kto chce z godnością pochować kota, z pewnością się nad tym zastanawia. Alternatywą jest spalenie zwłok. Można zamówić taką usługę w krematorium. Czasami kliniki weterynaryjne również się tym zajmują. W tym wypadku palą nie tylko ciało kota, ale wraz z nim również odpady weterynaryjne. W związku z tym wielu właścicieli rezygnuje z takiej opcji. Jak można inaczej zutylizować ciało kota?

Kremacja – sposób na pożegnanie z kotem

Ile kosztuje kremacja kota?
Ile kosztuje kremacja kota?

Kremacja ciała kota wydaje się odpowiednim rozwiązaniem. W ten sposób można zapewnić sobie zachowanie pewnego rytuału, a jednocześnie zapewnić legalną drogę utylizacji. Kremacją zajmują się specjalne firmy, które wykonują taką usługę odpłatnie. Oprócz spopielenia zwłok krematorium może zaoferować usługi dodatkowe, które zwiększają cenę kremacji. Co więcej, niektóre krematoria rozbudowują działalność, tworząc własne cmentarza dla zwierząt. W ten sposób gwarantuje kompleksową usługę, na którą składają się wszystkie niezbędne etapy ceremonii pożegnalnej. Wybierając wyspecjalizowaną firmę, zyskujemy również pewność, że wszystkie jej działania są legalne i wykonane rzetelnie. Pracownicy dopełniają wszelkich formalności i zapewniają najwyższy standard usług. Gwarantują również odpowiedni szacunek dla właścicieli zwierzęcia i empatyczne podejście w tym trudnym czasie.

W jaki sposób przygotować ciało zmarłego zwierzęcia?

Przygotowanie ciała jest uzależnione od tego, gdzie się ono znajduje. Jeśli pozostaje u weterynarza, można mu zlecić to zadanie. W przypadku gdy zwierzę znajduje się w domu, obwiązek ten jest po stronie właściciela. Dbając o bezpieczeństwo, należy zachować pewne środki ostrożności. W pierwszej kolejności należy nałożyć na dłonie rękawiczki ochronne. Po drugie ciało zwierzęcia należy szczelnie owinąć ręcznikiem albo kocem, a później włożyć do worka. W taki sposób można przewieźć je do krematorium lub zamówić usługę odbioru zwłok z domu. Ciało należy przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu. 

Zobacz koniecznie:

Jakie usługi oferują krematoria?

Krematoria proponują różne usługi. Najczęściej spalanie ciała, ale mogą również oferować dodatkowe. W tym wypadku pojawia się między innymi: odbiór zwłok, przygotowanie ceremonii pożegnalnej, zamówienie spersonalizowanej urny. Właściciel krematorium ustala z właścicielem zwierzęcia dogodny dla niego termin kremacji. Jeśli właściciel wyraża takie życzenie może uczestniczyć w całej procedurze. W niektórych krematoriach powstają nawet specjalne sale, w których można po raz ostatni zobaczyć kota przed spaleniem. Zakres usług jest zależny od konkretnego krematorium. 

Ile kosztuje usługa spopielenia zwłok?

Spalenie ciała kota to koszt około kilkuset złotych, który zależy od co najmniej kilku czynników. Pierwszym z nich jest typ kremacji. Wyróżniamy kremacje indywidualne oraz zbiorowe. Podczas pierwszej palone jest wyłącznie ciało jednego zwierzęcia. Dzięki temu właściciel może otrzymać prochy spalonego pupila. Z kolei drugi rodzaj to kremacja zbiorowa, podczas której spalanych jest kilka ciał zwierząt, przez co nie można uzyskać prochów. W związku z tym drugi rodzaj jest też tańszy. Oprócz tego cena usługi zależy również od wagi zwierzęcia. Spalanie kota kosztuje najczęściej mniej niż psa, ponieważ koty są lżejsze. Biorąc to pod uwagę, zbiorowa utylizacja kotów, których waga nie przekracza 5 kg to koszt około 200-250 złotych. Natomiast kremacja indywidualna kosztuje około 700-900 złotych. Cena może być różna także w innych miastach, nawet o kilkaset złotych. Większe aglomeracje oferują najczęściej wyższe ceny w porównaniu do małych miejscowości. Dodatkowo trzeba też liczyć się z kosztem niestandardowych usług, w tym takich jak spersonalizowana urna, indywidualna obsługa czy gadżety pamiątkowe. Koszty mogą wynosić łącznie nawet ponad 1000 złotych. 

Podsumowując, cena za kremację kota może być różna. W związku z tym warto dopytać o szczegóły w konkretnym krematorium.