Domy z bali: witam Cię bardzo serdecznie, jeżeli interesujesz się wystrojem oraz aranżacją domu to trafiłeś w dobre miejsce. W dzisiejszym artykule postaram się mniej więcej nakierować Ci i jedynie zasugerować kilka rozwiązań, którymi powinni być zainteresowane osoby, które posiadają domy z bali.

Oczywiście wiele osób zna i wie jak wygląda konstrukcja wieńcowa, dla szybkiego wtajemniczenia za chwilkę o niej powiem. Czytając ten artykuł pamiętaj, że zawarta w nim opinia na temat aranżacji wnętrza domu z bali jest jedynie propozycją i nie stanowi narzucania mojej woli czy poglądów. Przede wszystkim tak jak obiecałem zacznijmy od małego wtajemniczenia osób, które nie słyszały jeszcze o konstrukcji wieńcowej.

Jest to drewniana budowla i tylko drewniana, podczas której nie używa się żadnych gwoździ czy innych połączeń metalowych. A cała konstrukcja opiera się na drewnianych balach połączonych ze sobą. Jeżeli jesteś bardziej zainteresowany/na tematyką domów z bali to odsyłam Cię do internetu, który aż kipi od przykładów, sposobów budowy, konserwacji etc. Myślę, że teraz możemy przejść do samego tematu aranżacji.

Fundamentalną sprawą jest fakt, że domy z bali nie wymagają i jest to nawet niewskazane budowanie elewacji i tynkowanie ścian w środku. Na zewnątrz również, ale kwestię ogrodu i generalnie otoczkę takiego domu poruszę w innym artykule. Więc we wnętrzu wszystkie ściany mamy z gołych bali, również te, które oddzielają pokój od pokoju. Więc na start dobrze było by po czymś chodzić. Aktualnie na rynku mamy multum produktów, które możemy zainstalować, jako podłoga, według mnie do wyboru mamy deski lub panele. Oczywiście każdy powie, że do takiego domu pasują jedynie deski i ma tu świętą rację.

Domy z bali
Domy z bali

Możliwe, że są droższe a ich konserwacja i wszystkie procesy z nią związane mogą nas nieco kosztować to jednak efekt jest zajebisty. Panele w ostateczności również mogą być jednak tutaj pytanie, co położymy pod panel? Prawdopodobnie będziemy musieli do legarów przybić lub przykręcić płytę OSB, która być może pasuje do tradycyjnego budownictwa jednak nie do w pełni naturalnych domów z drewna. Jeżeli już przy legarach jesteśmy to warto jakoś odizolować podłogę od zimnego fundamentu.

Domy z bali nie wymagają ocieplania, jedna z ziemi zawsze ciągnie zimno i wilgoć, dlatego o odpowiednie zabezpieczenie fundamentów powinna zadbać i już firma, która je robiła. My natomiast na fundament możemy umocować drewniane legary na metalowe kotwy a pomiędzy nie ułożyć wełnę mineralną. Wiem, że jest to materiał nowy jednak bardzo dobry do tego typu izolacji. Na legary kładziemy deski lub tą nieszczęsną płytę OSB a na nią panele. O instalacji samych elementów nie będę mówił, ponieważ szkoda tutaj na to miejsca, a i tak, jeżeli na któryś z nich się zdecydujesz to pełną instrukcję, co i jak znajdziesz w internecie.

Mamy podłogę teraz pora na umeblowanie. Domy z bali kojarzą nam się z kominkiem jakąś skórą na podłodze kuchnią z kafli, jednak tutaj jest to mylne. Ponieważ my chcemy połączyć stare z nowym. I jak będzie to wyglądać to już zależy od naszej wyobraźni. Musimy wszystko utrzymać w klasycznym stylu, ale z wprowadzoną nowoczesnością. Żeby lepiej zarysować Ci moje myśli i wizję to wyobraź sobie te popularne ostatnio gramofony przerobione na wieże stereo. Trzymajmy wszystkie meble w klasycznym stylu, który cechuje domy z bali i jednocześnie załóżmy oświetlenie LED na przykład w starym żyrandolu, kominek nie musi kurzyć i śmierdzieć, zamontuj elektryczny.

Kuchnia tak samo możesz zabudować nowoczesną kuchnię tak, aby imitowała starą kaflową taką jak u naszych babci. Ostatnimi moda na takie postarzanie nowoczesnych rzeczy codziennego użytku jest coraz popularniejsze niczym domy z bali, więc z łatwością znajdziesz wiele inny takich przykładów w internecie. Ściany w takim domu stanowią ozdobę samą w sobie, jednak całkiem puste mogą wydać się nudne. Nie oznacza to, że na ścianach mają wisieć plakaty czy doniczki z kwiatami.

Zawsze powtarzam żeby zadbać o wystrój wnętrza z wyczuciem smaku i poczuciem pewnej wagi tego, co zamierzamy w danym miejscu umieścić. I pamiętaj łączymy stare (domy z bali) z nowym, więc na przykład szklana półka zamontowana na tym elektrycznym kominkiem jest ok, telewizor wiszący na ścianie również, jednak zadbaj żeby nigdzie nie wystawały kable itp. Możemy dodać kilka tradycyjnych elementów do salonu czy sypialni i na przykład może to być owcza skóra na podłodze lub zrzut jelenia, który znajdziemy podczas spaceru w lesie świetnie przyozdobi ścianę. Pamiętaj wszystko w granicach dobrych manier i poczucia smaku.

Oczywiście możemy do środka wrzucić tylko i wyłącznie nowoczesne sprzęty, ale moim zdaniem, wówczas dom z bali straci dużo swojego uroku po przekroczeniu progu waszych drzwi. I takimi wielkimi krokami zbliżamy się ku końcowi. Jeszcze raz podkreślę, ponieważ jest to mega ważne, że wszystko to, co ja piszę tutaj to jedynie moja perspektywa i wyobrażenie, czego co ma bardzo mały wpływ na twój dom i jego aranżację. Kończąc, dziękuję za twój czas i atencję poświęcone na tą lekturę.