Przez wiele lat domy szkieletowe były traktowane jako zupełna ostateczność. Technologia ta wzbudzała dużą niechęć wśród inwestorów. Opinia na temat tego sposobu wznoszenia nieruchomości, najczęściej zawierała w sobie sporo negatywów. Wszystko przez to, jakie zdanie na ten temat panowało wśród wykonawców. Firmy budowlane stanowczo odradzały czynienie inwestycji tego typu. To właśnie ten stan rzeczy zdecydował o tym, że ludzie o wiele częściej podejmowali się budowy droższych domów z cegieł. Było tak pomimo wielu widocznych wad tego rozwiązania. Budynki murowanie powstają o wiele dłużej niż domy szkieletowe, wymagają posiadania większego kapitału, a także trzeba włożyć w ich budowę o wiele więcej pracy i zaangażowania ze strony wykonawców. Na szczęście obecnie sytuacja ta ulega dość gwałtownym zmianom. Jakie są fakty, a jakie mity na temat domów szkieletowych? Co jest ich atutami, a co wadami?
Domy szkieletowe: Co warto wiedzieć na ich temat?
Interesujący jest fakt, że istnieje plotka, jakoby na terenie Polski nie było drewna, które stanowiłoby odpowiedni materiał do budowy domu szkieletowego. Takie drewno rzeczywiście musi spełnić szereg konkretnych wymagań. Powinno charakteryzować się obecnością gęstych słojów, niskim poziomem wilgoci i być ostrugane w konkretny sposób. Nie mniej tego można je znaleźć w niemal każdym tartaku w Polsce. Istnieje także opcja sprowadzenia go zza wschodniej granicy kraju. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pozyskanie tego materiału w naszym kraju nie stanowi najmniejszego problemu.
Wśród wielu inwestorów panuje realne przekonanie o tym, że jakość domów szkieletowych pozostawia wiele do życzenia. Wszystko dlatego, że technologia ta rzeczywiście kiedyś była bardzo zawodna. W latach dziewięćdziesiątych Polska została zalana budynkami tego typu, które w tamtym czasie były realizowane przez niedoświadczonych wykonawców i bez wykorzystania materiałów o zadowalającej jakości. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a więc warto skupić się na korzyściach wynikających z takiego rozwiązania.
Dużo można usłyszeć także o tym, że domy szkieletowe bardzo szybko tracą nagromadzoną temperaturę. Dla odmiany – ten zarzut względem opisywanej technologii znajduje odzwierciedlenie w prawdzie. Nie należy jednak wyciągać wniosku, że czyni to ją nieekonomiczną propozycją. Otóż domy tego typu nagrzewają się równie szybko, jak wychładzają. Dzięki temu można w dość znaczący sposób obniżyć swoje zimowe rachunki. Warto pamiętać, że ojczyzną tej technologii budowlanej jest Kanada. Kraj ten słynie z wielu rzeczy, ale z pewnością nie z ciepła. Mimo to domy szkieletowe okazały się prawdziwym fenomenem w surowym klimacie na północy.
Należy pamiętać, że technika nieustannie się rozwija. Ogromny postęp sprawia, że rozwiązania, które w przeszłości miały długą listę wad, dziś stały się godnymi zaufania. Warto wziąć ten fakt pod uwagę podczas rozważania możliwych opcji budowy domu. Dobrym pomysłem wydaje się dokładna analiza każdej z nich.
Czego jeszcze obawiają się inwestorzy?
Do niedawna obawiano się również tego, że dom szkieletowy jest trudnym materiałem w dalszej odsprzedaży. Inwestorzy widzą realne ryzyko straty finansowej. Jest w tym ziarnko prawdy. Domy wybudowane z użyciem technologii tego typu to propozycja do zamieszkania, a nie sposób taniego wzniesienia osiedla na sprzedaż. Takie domy niosą ze sobą wiele korzyści, dzięki czemu są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Są to konstrukcje warte tego, by w nich zamieszkać. Wymagają bowiem dużego zaangażowania i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na pielęgnację. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla deweloperów.
Często można spotkać się także z opinią, że polscy fachowcy nie mają odpowiedniego doświadczenia w budowaniu domów szkieletowych. Sporo mówi się o ich braku kompetencji w tym zakresie. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Tak samo, jak można trafić na ekipę, która popełni błędy w budowie domu z cegieł, tak można źle trafić z wykonawcami domu szkieletowego. W Polsce nie brakuje doświadczonych budowlańców, którzy mają bardzo imponującą wiedzę z tego zakresu. Należy jednak włożyć odpowiednio dużo zaangażowania w to, aby ich znaleźć. Warto poczytać opinie na temat ich pracy, skontaktować się z nimi i umówić na wstępną rozmowę. Nie należy decydować się na firmę budowlaną bez wcześniejszego przeanalizowania jej działalności.
Domy szkieletowe powracają do budowlanych łask. Liczba osób decydujących się na podobne przedsięwzięcie wzrasta każdego roku. Mieszkańcy doceniają walory wynikające z tego rozwiązania. Do najlepszych zalet tej propozycji można zaliczyć stosunkowo niską cenę całej inwestycji, krótki czas budowy, a także możliwość znacznego obniżenia zimowych rachunków. Reasumując – istnieje wiele mitów, które stawiają domy szkieletowe w negatywnym świetle, ale większość z nich nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Warto o tym pamiętać rozważając poszczególne technologie budowlane.