Domy drewniane na ile lat?

Domy drewniane na ile lat?

Budowa domow drewnianych stała się w ostatnich latach popularnym trendem. Wpływ na to miało wiele czynników. Niedużym nakładem pracy i kosztów można uzyskać wygodne lokum. Dla wielu osób budowa domow z drewna przywołuje skojarzenia z popularnymi kanadyjczykami. Choć to przede wszystkim tani model budynku, cechuje się słabą izolacją termiczną. Ich konstrukcja nie sprawdza się zbyt dobrze w polskich warunkach. Jakie są dla nich alternatywy? Czy warto inwestować w dom z drewna?

Jaka jest historia drewnianych domów?

W powszechnym obiegu krąży informacja, że domy drewniane cechują się mniejszą trwałością niż tradycyjne budownictwo. Przekonanie to może pochodzić z początku XX wieku. Wtedy domy drewniane budowano w ogromnej liczbie, ale na bazie słabej jakości materiałów. Działo się tak ze względu na ogólnie małą dostępność materiałów budowlanych. Współczesny dom z drewna klejonego różni się zatem znacząco od swojego pierwowzoru. Domy z drewna klejonego są zatem bardzo trwałe, wytrzymałe i estetyczne. Jednocześnie dowodem trwałości drewnianych budowli jest ich miejsce w architekturze. Wiele z nich jest perłą architektury i dostępne są dzisiaj do zwiedzania. W Polsce także znajdują się takie obiekty. Co więcej, znajdują się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Największą ich liczbę wskazuje się na obszarze południowo-wschodnim Polski. Wiele z nich, mimo wartości muzealnej, jest wciąż użytkowana.

Przykłady trwałości konstrukcji drewnianych

Domy drewniane na ile lat?Architekci i historycy sztuki potwierdzają, że drewno to jeden z najpopularniejszych i najtrwalszych materiałów budowlanych. Najlepszym tego dowodem jest Świątynia Rozkwitu Prawa, która położona w Japonii. Budynek został wybudowany w 607 roku i do dziś świetnie się prezentuje. Kolejnym przykładem trwałości drewnianej architektury są chaty rybackie, które znajdują się na terytorium Wysp Owczych. Specjaliści datują, że mogły powstać w XI w. Kolejnym dowodem, który potwierdza trwałość drewnianych obiektów jest cerkiew Przemienienia Pańskiego, która położona jest na wyspie Kiży w Rosji. Jej cechą charakterystyczną jest brak jakichkolwiek metalowych elementów. Cerkiew powstała w 1714 roku. Mierzy 37 metrów wysokości, a jej waga wynosi ponad 600 ton. Specjaliści opisują, że do jej budowy wykorzystano 2 500 drewnianych bali. To zaledwie kilka przykładów architektonicznych perełek z drewna. Zachowałoby się ich znacznie więcej, ale wiele z nich zostało zniszczonych przez wojny i katastrofy naturalne, przede wszystkim pożary. Wcześniej zachowane elementy po prostu niszczono. Obecnie pozostałościami po drewnianych zabytkach zajmują się konserwatorzy zabytków, którzy dbają o ich wygląd. Budową drewnianych domów zajmują się przede wszystkim górale. Przykładem tego typu architektury są zatem chaty góralskie. Budowniczy wykorzystują ten materiał w górach ze względu na jego szlachetne właściwości. Przede wszystkim odporność na działanie czynników zewnętrznych, które są szczególnie groźne w górach.

Czy warto budować domy z bali?

Wbrew stereotypom, omówione wyżej perły architektury i przykład górali, potwierdzają dobre właściwości drewna. Wraz z rozwojem technologii zmienił się także sposób przetwarzania i konserwacji drewna. Ciekawą odsłoną jest zatem dom hbe. Cechuje się przede wszystkim doskonałą trwałością. Ponadto technologia hbe może być duża tańsza niż tradycyjna, co przekonuje kolejne grupy osób. Precyzyjnie wykonane konstrukcje wieńcowe (z bali drewnianych) nie wymagają dodatkowej termoizolacji. Jaka jest tego przyczyna? Drewno uznawane jest za jeden z lepszych izolatorów. Jego zastosowanie pozwala także zrezygnować z tynków wewnętrznych oraz elewacji. Badania dowodzą, że życie w domach z drewna jest nie tylko komfortowe, ale również zdrowsze. Na tym lista zalet się dopiero zaczyna. 

Kolejnym atutem budowy domu z drewna jest czas. Stawianie drewnianego budynku zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż tradycyjna budowa. Na zainteresowanie drewnianymi budynkami ma także proekologiczne podejście. Domy drewniane znowu powróciły do łask, właśnie ze względu na rosnące zainteresowanie naturalnymi tworzywami. Warto również przypomnieć o trwałości drewna, które pozwala cieszyć się komfortowym mieszkaniem przez długie lata. Najlepszym tego dowodem jest rosnąca liczba takich budynków.

Czy dom drewniany wystarczy na pokolenia?

Choć budynki drewniane mają niewątpliwe zalety, wciąż wiele osób postrzega je jako obiekty kilkusezonowe. Tymczasem przykłady z innych państw stanowczo temu przeczą. Drewniane budynki ze Stanów Zjednoczonych i Skandynawii liczą sobie nawet ponad sto lat. Taką żywotność i wytrzymałość można jednak osiągnąć wyłącznie, stawiając na materiały wysokiej jakości. Kluczowe jest także odpowiednie zabezpieczenie powierzchni drewna, a także prawidłowa termoizolacja. Co więcej, domy drewniane można dowolnie zmieniać, wprowadzając nowe elementy i poszerzając jego powierzchnię. W związku z tym jednoznacznie można stwierdzić, że zachowując odpowiednie warunki, można cieszyć się z domu drewnianego przez długie lata.