Dobry podolog Warszawa to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, jak i leczeniem skórnych zmian i paznokciowej płytki na stopach (czasami też na naszych dłoniach). Profesja podologa w naszym kraju, nie podlega pod medyczny zawód, jest wyłącznie dziedziną kosmetologii. Niestety ten zawód, wpisano do rejestru zawodów dopiero w roku 2015 i określono go jako profesję paramedyczną.

Kto może wykonywać zawód podologa – odpowiednie kursy i studia  

W naszym kraju występuje niezwykle istotny kłopot z opisywanym w tym artykule zawodem, większość z podologów nazywa tak siebie niesłusznie. Brak prawnych uregulowań w zakresie wymogów co do ukończonych studiów, stopnia ich ukończenia, daje spore pole do popisu osobom chętnym na szybkie poszerzanie zakresu usług we własnych podologicznych gabinetach. Niestety spora część osób będących w Polsce podologami, ukończyła wyłącznie podologiczne kursy w wersji podstawowej, których czas trwania mieści się w przedziale kilku do kilkunastu godzin. jest to przyczyną coraz to większego braku zaufania ze strony pacjentów co do kwestii profesjonalizmu tego zawodu. Podolodzy wyspecjalizowani, muszą się nierzadko mierzyć ze strachem, niechęcią po przebytych, aczkolwiek niezbyt udanych zabiegach przeprowadzanych przez osoby przypadkowe.

Dobry podolog WarszawaOsoby, które potrzebują pomocy pod postacią usług podologa w Warszawie, winni bez względu na swoje bezpieczeństwo albo osób bliskich poddać sprawdzeniu, zapytać, jakiej osobie powierzają własny stan zdrowia. Trzeba mieć na uwadze, iż nie odpowiednio postawiona diagnoza, brak antyseptyki i aseptyki, niewłaściwe przeprowadzenie zabiegu, bagatelizowanie albo nierozpoznanie zmian, może się przyczyniać do wielu różnych komplikacji. Mogą one występować nie tylko na skórze, ale również w obrębie całego organizmu. Osoby, którym udało się ukończyć kurs podologiczny, trwający maksymalnie do kilkunastu dni, nie mają opcji posiąść tak sporego zasobu wiedzy, który przekazywany jest przez wykładowców podczas trzech albo więcej lat nauczania na studiach albo w specjalnych naukowych placówkach.

Niewątpliwie w Polsce, jaki w innych krajach podolodzy mają opcję kształcenia się na bardzo wysokim poziomie, zdobywając fachowy zasób wiedzy praktycznej, ale także teoretycznej na różnych płaszczyznach kończąc trwającą kilka lat wyższą szkołę. Osoby będące specjalistami z zakresu podologii, powinny oczywiście uzupełniać swoją wiedzę poprzez branie udziału kongresach podologicznych, spotkaniach naukowych, szkoleniach, kursach czy też w sympozjach. 

Dobry podolog w Warszawie – jak go rozpoznać?

podolog WarszawaPodolodzy świadomi swojej profesji, jak i odpowiedzialności na nich spoczywającej, diagnozują i leczą pacjentów bardzo dokładnie. Mogą przeprowadzać wiele wywiadów, konsultacji, dzięki czemu szybki sposób rozwiązują problemy z kurna oraz płytki paznokciowej, nawet po paru latach leczenia u innych specjalistów z zakresu zawodów medycznych. Plusem profesji podologa jest jej ściśle określony zakres oddziaływania – stopa, przydatki oraz jej skóra. Wiedza odnośnie dolnych kończyn jest czasami większa, aniżeli w medycznych zawodach, które zajmują się na co dzień całością ciała człowieka. Specjalista podolog jest professional niezwykle potrzebną, coraz bardziej docenianą przez pozostałych fachowców, w tym pielęgniarki oraz lekarzy.  

Czym się zajmują podolodzy i kim są ich pacjenci?

Do specjalisty podologa zwykle zgłaszają się osoby będące diabetykami, w podeszłym wieku, mierzące się z problemem wrastających paznokci, bolesnych odcisków, jak i nagniotków.

Poza tym osoby cierpiące na przewlekłe infekcje grzybiczne, bakteryjne oraz wirusowe. Ponadto, trzeba zwracać szczególną uwagę na pojawianie się rogowych zmian w obrębie podeszwy naszych stóp, jak i paznokciowych płytkę, ponieważ w większości sytuacji stanowią one rezultat niewłaściwego ustawiania dolnych kończyn, nadmiernego obciążania stóp w czasie chodzenia, jak i innych kłopotów wynikających z biomechaniki dolnych kończyn.

Jaki powinien być dobry podolog i jakie powinien on mieć podejście do pacjentów?

Problemy z którymi zgłaszają się pacjenci wymagają niestety wielopoziomowego podejścia od podologa, jak i posiadania przez niego wszechstronnej i obszernej wiedzy z różnych dziedzin naukowych. Podolog winien się odznaczać także empatią, jak i zrozumieniem dla każdego spośród swoich pacjentów.

Zmiany, z którymi mierzą się pacjenci nierzadko stanowią powód występowania u nich kompleksów. Są one rezultatem ogólnego przeświadczenia, iż wszelkie zmiany koloru albo struktury płytki paznokci, stanowią wynik zaniedbań albo grzybicy. Nie można się bardziej mylić, zmiany grzybicze występują raczej rzadko i często powoduje je zbyt intensywne dbanie o płytkę paznokci i wyzbywanie się jej ochronnej warstwy. Poza tym wpływa na to niska odporność, nierzadkie korzystanie z publicznych miejsc (basen, sauna), oraz nadpotliwość.

Zamiany skórne występujące na bocznych krawędziach albo podeszwach stóp, także w większości sytuacji wywoływane są niewłaściwą biomechaniką chodzenia. Nieprawidłowe obciążanie swoich stóp, może prowadzić do powstania rogowych zmian z uwagi na obronne mechanizmy skóry i naciskanie główek kości, które się pod nimi znajdują.

Pieniądze dla regionów

31 stycznia 2022

Pracownicy z Ukrainy

25 marca 2022