Dlaczego warto otworzyć warsztat samochodowy – każdy, kto posiada samochód, doskonale wie, że dobry mechanik jest na wagę złota. Nie tylko profesjonalnie i szybko naprawi auto, ale również doradzi, co wymienić bądź na co zwrócić uwagę przy jego eksploatacji. Choć warsztatów samochodowych jest sporo, każdy dobry mechanik powinien rozważyć otwarcie własnego. Dlaczego warto się na to zdecydować? Odpowiadamy.

Duży popyt na usługi

Obecnie mechanicy samochodowi nie narzekają na brak klientów. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim własne auto posiada niemal każda dorosła osoba. Eksperci szacują, że na każde gospodarstwo domowe przypada minimum jedno, a często i dwa samochody. Jeszcze kilka lat temu posiadanie jednego auta było normą, dziś już nawet pełnoletnie dzieci mają własne auta. To zaś powoduje, że mechanicy samochodowi naprawdę mają co robić. Społeczeństwo się bogaci, a więc kupuje samochody. Te zaś, przynajmniej od czasu do czasu, trzeba naprawić. Niegdyś właściciele aut starali się naprawiać je we własnym zakresie. Wielu z nas pamięta mini warsztaty samochodowe, które ulokowane były w garażach. Z tym, że kiedyś auta nie posiadały aż tyle elektryki. Dziś, aby zdiagnozować problem, mechanik musi podłączyć samochód do komputera. Dobry warsztat samochodowy z pewnością takowy posiada. Co więcej, dziś nikt już nie naprawia samochodów we własnym zakresie. Ludzie nie mają na to czasu. Ich samochody są dla nich zbyt cenne, aby ryzykować zniszczenie w nich czegokolwiek. Nawet, jeśli posiadamy nowe auto z salonu, to przecież i tak musimy w nim wymienić olej lub dokonać kilku, drobnych napraw co jakiś czas. Z tego powodu właściciele warsztatu samochodowego nie mogą narzekać na brak klientów. Branża motoryzacyjna wciąż się rozwija. Dlatego też możemy oczekiwać, że dobre warsztaty samochodowe będą przez klientów bardzo poszukiwane. My zaś możemy uzupełnić rynkową niszę.

Mechanik nie na etacie

Dlaczego warto otworzyć warsztat samochodowy
Dlaczego warto otworzyć warsztat samochodowy

Każdy, kto pracuje na etacie, zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma przed sobą zbyt dużej perspektywy rozwoju. Taką zaś otwiera posiadanie własnej działalności gospodarczej, a więc własnego warsztatu samochodowego. Możemy wybrać, jakimi autami chcemy się zajmować. Takie specjalistyczne usługi cieszą się obecnie ogromną popularnością. Ostatecznie każdy samochód jest nieco inaczej zbudowany. Klienci zaś lubią oddawać do naprawy samochód profesjonaliście. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pozwala na bardzo elastyczne godziny pracy. Możemy prowadzić warsztat w godzinach popołudniowych bądź otworzyć go również w weekendy. Generalnie mamy możliwość dopasować się do klientów. Co więcej, nie musimy prosić o urlop ani o pozwolenie na wcześniejsze wyjście z pracy. Sami jesteśmy panami swojego czasu. Możemy, choć nie musimy, zatrudniać pracowników. Sami pracujemy nad własną marką, budujemy swoją renomę. Dla wielu osób jest to bardzo istotne. Pracując na etacie to nie my jesteśmy rozpoznawalni, a warsztat. Tak naprawdę nikogo nie interesuje, kto wykonał znakomicie pracę. Liczy się fakt, że naprawa samochodu miała miejsce w konkretnym warsztacie. Dla wielu osób bywa to bardzo frustrujące.

Nieograniczone zyski

Prowadzenie własnego warsztatu daje możliwość osiągania ponadprzeciętnych zysków. Oczywiście, pierwsze miesiące, a czasem nawet i lata nie są zbyt dochodowe. Musimy bowiem zainwestować w sprzęt, lokal i narzędzia. Niemniej jednak jeśli znajdziemy stałych klientów, to wkrótce zaczniemy osiągać zadowalające nas dochody. Do podstawowych usług, takich jak wymiana amortyzatorów czy wymiana oleju, możemy dodać również specjalistyczne. Oczywiście musimy w tym celu posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, jednak teorii możemy nauczyć się na specjalistycznych kursach. Często właściciele warsztatów wiele lat pracują na etacie, dzięki czemu mają oni odpowiednią praktykę. Nasze zyski zależą też od tego, w jaki sposób będziemy zarządzać czasem pracy. Jeśli nasz warsztat będzie otwarty wtedy, gdy inne pozostają zamknięte, mamy większą szansę na dobre zarobki. Nie musimy liczyć na to, że szef przyzna nam premię. Sami decydujemy, ile zarobimy. Jeśli nie zatrudniamy pracowników, to cały wypracowany zysk jest nasz.

Zobacz także:

Dotacje na działalność

Obecnie mamy możliwość pozyskania różnego typu dotacji na otwarcie działalności gospodarczej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby prowadzić swój warsztat, jednak nie mają wystarczająco dużo kapitału. Dotacje te często są bezzwrotne. Mogą one również  przybierać formę nisko oprocentowanych pożyczek. Ile możemy otrzymać? Dużo, bo nawet i 30 tysięcy złotych. Niektóre środki pochodzą z Unii Europejskiej, inne z funduszów lokalnych. Niemniej jednak dają one szansę każdemu, dobremu mechanikowi, na rozpoczęcie własnej działalności.

Mechanicy, którzy zastanawiają się nad otwarciem własnego warsztatu, powinni zaryzykować. Mają oni dużą szansę na zbudowanie rozpoznawalnej, własnej marki. Dodatkowo nie muszą martwić się o klientów. Usługi naprawy samochód cieszą się ogromną popularnością. Co więcej, ta popularność w kolejnych latach z pewnością wzrośnie.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

Domy z bali

28 maja 2021