Czy wiesz jak sprawdzić czy Twoje dziecko bierze narkotyki?

uzależnienia dzieci od narkotyków

Niestety, ale narkotyki oraz dopalacze są wszechobecne. Czy wiesz jak sprawdzić czy dziecko bierze narkotyki? Pierwszym krokiem zawsze jest stały kontakt z dzieckiem, a drugim czujna obserwacja oraz sprawdzanie wszelkich symptomów, które mogłyby wskazywać, że nasze dziecko sięgnęło po narkotyki. Powiedzmy sobie nieco więcej o tym symptomach.

Zmiany w zachowaniu

Narkotyki są niestety elementem kultury i to nie tylko kultury młodzieżowej. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić czy dziecko bierze narkotyki, to musimy wiedzieć, że najważniejszy jest stały kontakt z dzieckiem. Musimy ze swoim dzieckiem rozmawiać. Rozmowy nie wolno nam mylić pytaniami mocno rutynowymi, jak na przykład co tam w szkole? Im o swoim dziecku wiemy więcej: co przeżywa, co robi, jakie ma problemy, jak dogaduje się z rówieśnikami, tym znacznie większa szansa, że zauważymy jakieś niepokojące sygnały oraz będziemy mu umieli pomóc. Bardzo wiele symptomów, które wskazywać na to mogą, że dziecko sięgnęło po środku odurzające, jest także oznaką, że przeżywa jakieś trudne chwile. Może to być zawód miłosny czy też problemy w szkole. Niekiedy dzieci sięgają po narkotyki przez złe kontakty z rodzicami, a rodzice nie mają o tym zielonego pojęcia. Dlatego też jako rodzice musimy trzymać rękę na pulsie. Po pierwsze mieć kontakt z dzieckiem, a po drugie pomagać mu, nawet gdy to wymaga uderzenia we własne piersi.

Zmiany nastroju, które mogą świadczyć o zażywaniu narkotyków to:
– huśtawka nastrój,
– brak apetytu czy też nadmierny apetyt,
– kłopoty w szkole,
– porzucenie zainteresowań,
– kłopoty w szkole,
– izolowanie od innych domowników,
– niechęć do rozmów,
– zamykanie się w pokoju,
– zmiana grona przyjaciół.

Rozmowa dobra na wszystko

Jeśli już wiemy jak sprawdzić czy dziecko bierze narkotyki i dokonaliśmy analizy oraz pojawiły się pewne przypuszczenia, to na początek spróbujmy z dzieckiem porozmawiać. Niektóre dzieci w bardzo spokojnej rozmowie się przyznają do licznych eksperymentów. Jednak jeśli syn czy też córka się wypierają, zdarza im się zareagować agresywnie, to musimy to po prostu sprawdzić. Zwróćmy także uwagę na zewnętrznych wygląd. Chodzi nie tylko o sam strój, ale także przeróżne akcesoria, których nasze dziecko używa. Sygnałami ostrzegawczymi są: przewlekły katar, krwawienie z nosa, nagły wzrost masy ciała, szybkie wychudzenie, przekrwienie oczu czy też niewyraźna mowa. Oczywiście są to tylko niektóre symptomy. W zasadzie to przy dorastającym dziecku należy mieć oczy dookoła głowy. W zasadzie pokusy czają się na każdym kroku.
Nieco pomocny przy sprawdzaniu czy nasze dziecko jest pod wpływem narkotyków jest tak zwany multi test. Jest to szybki uniwersalny oraz paskowy test. Pozwala on na wykrycie w moczu osoby badanej aż sześciu różnych narkotyków. Jest to bardzo przydatne narzędzie diagnostyczne, które stosuje się w domowych warunkach. Pozwala ono znaleźć ślady zażycie narkotyków najbardziej popularnych. Mowa tutaj o haszyszu, marihuanie, morfinie, kokainie, heroinie oraz amfetaminie. Do przeprowadzenia badania jest potrzebna próbka moczu w odpowiedniej objętości. Musi ona być zgromadzona do suchego oraz do czystego naczynia. Niezbędny także będzie zegarek z sekundnikiem. Test zanurza się w próbce dokładnie na piętnaście sekund. Wynik się odczytuje po pięciu minutach. Ich interpretacja nie będzie wiarygodna jeśli odczytamy wynik po dłuższym czasie niż piętnaście minut.

Test oczu

Bardzo pomocny okazuje się także test oczu. Wiemy doskonale, że wygląd oczu naszego dziecka oraz reakcje źrenicy na światło są wskaźnikiem istotnym czy nasze dziecko znajduje się właśnie pod wpływem narkotyków czy też, że je bierze. Zwróćmy uwagę na łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek, opadanie powiek, zamieniony wygląd źrenic w normalnym oświetleniu czy też zaczerwienie brzegowe powiek.
Źrenice mogą się rozszerzać do ponad 6 milimetrów czy też zwężać do średnicy poniżej trzech milimetrów. Dzieci bardzo często używają kropli, aby zamaskować, że mają w pełni zdrowe oczy. Musimy być bardzo czujni.

Jeśli zauważamy coś podejrzanego, to zróbmy oczny test. Taki tym testu jest wykonywany przez policjantów czy też przez lekarza. Test ten polega na tym, aby poświecić latarką każde po kolei oko. Normalna źrenica powinna się zwęzić szybko pod wpływem światła. Jeśli zauważymy, że źrenice bardzo leniwie reagują na światło, to jest to sygnał, że dziecko jest pod wyraźnym wpływem narkotyków. Możliwe także jest wykonanie test na obecność narkotyków w moczu. Taki test kupujemy w aptece. Nie jest to drogi wydatek, a może nam dać odpowiedź na to najważniejsze pytanie.

Jeśli nasze dziecko rzeczywiście zażywa narkotyki, to trudny okres przed nami. Musimy sprostać zadaniu i pomóc w porę naszemu dziecku. Szybka reakcja jest tutaj kluczowa. Najgorsze co może być to czekanie, aż dziecko samo przestanie brać narkotyki. Tak dzieje się bardzo rzadko. Narkotyki zażyte kilka razy niestety doprowadzają do pełnego uzależnienie, z którym już nie ma żartów.