Z problemem łamliwych i rozdwajających się paznokci zmaga się wiele osób. Powodów może być wiele. Wystarczy dieta niepełna w niezbędne witaminy i minerały, by włosy i paznokcie zaczęły być łamliwe i podatne na uszkodzenia. Również wiele chorób powoduje ubytki w paznokciach i sprawia, że niemożliwe jest utrzymanie ich w idealnym stanie. 

Podolog jest w stanie wiele zdziałać w kwestii tego problemu. Począwszy od zastosowania odpowiednich preparatów kosmetycznych i leczniczych, na uzupełnianiu ubytków i rekonstrukcji paznokci skończywszy. Warto zatem przybliżyć ten temat. Powinien być znany pacjentom, aby byli w stanie sami sobie radzić z łamliwą płytką, jak również specjalistom, by mogli pomagać w sytuacjach bardziej poważnych. 

Składniki wspierające odbudowę paznokci

Na szczęście, na rynku podologicznym istnieje wiele preparatów, które skutecznie wspomagają proces regeneracji płytki paznokcia, która się rozdwaja oraz jest łamliwa. Niektóre składniki są szczególnie skuteczne, jak np.:

  • olej z drzewa herbacianego,
  • olejek z liści eukaliptusa,
  • olejek z grejpfruta,
  • olej z migdałów,
  • ekstrakt z propolisu,
  • kolagen,
  • lanolina.

Niektóre preparaty mają działanie antyseptyczne, co jest nieocenione w przypadku powstawania stanów zapalnych. Inne wpierają regenerację, co np. jest wykorzystywane, gdy została uszkodzona macierz paznokcia. Wiele olejków działa łagodząco, dzięki czemu nie tylko wspierają regenerację paznokci, ale też okolicznych tkanek.

Tego typu preparatów pacjenci powinni szukać w sklepach podologicznych lub gabinetach, gdzie wiele kosmetyków jest dostępnych do odsprzedaży. Przede wszystkim specjalista jest w stanie doradzić pacjentowi oraz dobrać preparat po przeprowadzeniu z nim szczegółowego wywiadu. Osoby chorujące na cukrzycę mogą korzystać tylko z kosmetyków bezpiecznych dla diabetyków. Jeżeli połamane paznokcie są rezultatem nawracających infekcji grzybiczych, należy leczenie prowadzić dwutorowo. Z jednej strony konieczne jest wzmacnianie płytki paznokcia lub uzupełnianie jej ubytków. Z drugiej – trzeba w pełni wyleczyć grzybicę stopy i paznokci. 

Co wybrać na łamliwe i rozdwajające się paznokcie?Dlaczego paznokcie się łamią?

Leczenie paznokci połamanych, z ubytkami oraz z rozdwajającą się płytką nie powinien polegać jedynie na wykonywaniu zabiegów podologicznych. Pamiętajmy, że paznokcie często odzwierciedlają stan, w jakim znajduje się organizm danej osoby. To właśnie po nich można poznać, czy nie wystąpiły niedobory minerałów lub nie pojawiły się poważniejsze problemy zdrowotne. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Co sprawia, że znacząco pogarsza się stan paznokci?

Niedobór minerałów

Są to przede wszystkim: magnez, wapń, żelazo i cynk. Znajdują się one w wielu produktach spożywczych, m.in. nabiale oraz zielonych roślinach. Nie zawsze jednak istnieje możliwość włączenia ich do diety w stosownej ilości oraz częstotliwości. W takich przypadkach warto sięgnąć po suplementy w tabletkach.

Niedobór witamin

Ich niedostateczny poziom w organizmie odbija się bardzo silnie na zdrowiu, na paznokciach również. Dbając o piękne dłonie i stopy, nie można zapominać o tym, że należy zacząć od właściwej diety, a nie manicure czy pedicure. Pierwszym znakiem tego, że może w organizmie brakować pewnych witamin, jest płytka, która się rozwarstwia i staje się bardzo łamliwa. Do tego stopnia, że paznokcie trzeba obcinać zaraz przy opuszkach palców, co i tak nie zawsze pomaga. 

W pierwszej kolejności najlepiej zadbać o naturalnie występujące witaminy w produktach spożywczych. Świeże owoce i warzywa to podstawa. Najlepiej sięgać po te sezonowe oraz rosnące na naszej szerokości geograficznej. Ponadto ważne jest spożywanie ryb, przetworów mlecznych oraz orzechów. Poza tym można sięgnąć po suplementy. Co wybrać na łamliwe i rozdwajające się paznokcie? Witaminę E (jednak nie przesadzając, ponieważ paznokcie będą miały zażółcony kolor), witaminę B, witaminę C. Poza tym, jeżeli sięgamy po mieszankę skomponowaną z myślą o pielęgnacji paznokci i włosów, nie powinno w niej zabraknąć biotyny.

Urazy mechaniczne

Takie uszkodzenia również sprawiają, że płytka kruszy się i łamie. Powodów może być tu wiele – uderzenie, niewygodne lub przyciasne buty, noszenie obuwia na obcasie przez długi czas itp. Warto zwrócić uwagę, czy nie jest to przyczyną uszkodzonych paznokci u stóp, tym bardziej jeżeli są to paznokcie w największych palcach.

Niewłaściwe dbanie o paznokcie

Niestety dla wielu osób synonimem dbania o paznokcie jest regularne malowanie, zakładanie hybryd i innego typu pokrycia. Częste wykonywanie pedicure lub manicure skutkuje jednak osłabieniem płytki paznokcia, która zaczyna się rozwarstwiać, a nawet kruszyć. Decydując się zatem na hybrydę, paznokcie żelowe albo nawet zwykły manicure z lakierem, trzeba co jakiś czas dać paznokciom odpocząć. Lepiej wtedy sięgnąć wyłącznie po odżywkę z witaminami oraz zadbać o nawilżenie skórek wokół paznokci. To dobry moment na to, by regularnie wcierać w płytkę paznokcia olejki pielęgnacyjne.

Niedostateczne nawodnienie organizmu. 

Choć może nie wydawać się to oczywiste, długotrwale nieodpowiednio nawodniony organizm skutkuje osłabieniem kondycji nie tylko paznokci, ale też skóry oraz włosów. Rozwiązanie tutaj jest najprostsze z możliwych – trzeba po prostu pić więcej wody. Jej ilość zależy od wzrostu i wagi danej osoby, ale zaleca się 1,5-2 l płynów dziennie.

Niezbędna rekonstrukcja paznokci

Niestety zdarza się, że w paznokciach tworzą się znaczne ubytki. Zwykle dzieje się tak na skutek urazów mechanicznych oraz chorób, podczas których leczenia trzeba usunąć znaczny kawałek uszkodzonego paznokcia, np. w onycholizie lub zakażeniu grzybiczym. W takiej sytuacji podolog może wyjść z propozycją rekonstrukcji paznokcia. Można w całości uformować nowy paznokieć, nawet jeżeli uszkodzona jest jego macierz.

Zabieg rekonstrukcji paznokcia można wykonać na kilka sposobów. Wykorzystuje się do niego m.in.:

  • żel światłoutwardzalny,
  • masa do rekonstrukcji, 
  • proteza paznokcia,
  • technika Greppmayr,
  • lakier wyrównujący płytkę,
  • masa akrylowa połączona z pudrem.

Co wybrać na łamliwe i rozdwajające się paznokcie? To, jaka metoda zostanie wykorzystana, zależy od stanu, w jakim on się znajduje. Inne metody są właściwe, gdy brakuje tylko części płytki, a inne, gdy nie ma ani paznokcia, ani jego macierzy. 

Zaletą żelu światłoutwardzalnego jest jego elastyczność. Jest bardzo trwały oraz przylega dobrze do naturalnej płytki paznokcia.

Po masę do rekonstrukcji sięga się, gdy wykorzystuje się technikę Greppmayra bądź gdy zakładane są klamry ortonyksyjne. Masa jest trwała, nie hamuje naturalnego wzrostu paznokcia i pozwala pacjentowi na swobodne, codzienne funkcjonowanie. 

Technika Greppmayra jest pomocna wtedy gdy trzeba wykonać sztuczny paznokieć. Do przyklejenia go potrzebny jest fragment pozostałego paznokcia wraz z łożyskiem – przynajmniej jego 1/3 część. Zaletą tego sposobu uzupełniania paznokcia jest jego doskonały wygląd, który trudno rozróżnić porównując z naturalnym. Jest preferowany przez kobiety zwłaszcza latem, ponieważ można na nim zrobić pedicure i nałożyć lakier, prezentuje się zatem tak samo jak pozostałe paznokcie u stóp. 

Zobacz również:

 

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Wiele osób na szczęście stara się dbać o stan swoich stóp jeszcze zanim pojawią się jakieś problemy lub gdy jeszcze nie są one na zaawansowanym etapie. Co wybrać na łamliwe i rozdwajające się paznokcie? Niezwykle skuteczne są wszelkie olejki. Zaleca się olejek rycynowy, olejek herbaciany, a jeżeli nie ma się nic pod ręką, może to być nawet oliwa z oliwek. Najlepiej dodać do niego olejek rycynowy oraz odrobinę witaminy A + D. Taką podgrzaną mieszanką smaruje się paznokcie oraz otaczające je tkanki. Są one wtedy właściwie odżywione i po prostu ładnie wyglądają.  

Jeżeli chodzi o dłonie, podczas wykonywania wszelkich prac domowych powinno się zakładać rękawiczki. Środki chemiczne wpływają bardzo destrukcyjnie na stan paznokci i natychmiast niszczą ich naturalną powierzchnię. Z kolei dbając o stopy, latem nie można zapominać o regularnym nawilżaniu, zwłaszcza gdy chodzi się boso po plaży.