Co to znaczy traumatolog ortopeda?

Co to znaczy traumatolog ortopeda?

Lekarz ortopeda traumatolog to specjalista w Szczecinie, który ma wiele wspólnego z ortopedą. Zakres ich obowiązków może się jednak znacząco różnić, podobnie jak ma to miejsce w przypadku gabinetu podologicznego i kosmetycznego. Jaki jest zatem zakres obowiązków traumatologa? Czym dokładnie się zajmuje?

Kim jest traumatolog?

Traumatolog to lekarz, który jest ortopedą w Ortho Expert, ale posiada większe kompetencje. Wspólne jest leczenie różnych schorzeń narządów ruchu (przede wszystkim urazów mięśni i stawów), ale oprócz tego traumatolog leczy również zaburzenia funkcjonowania całego szkieletu, również chorób tkanek i kości. Traumatolog zajmuje się leczeniem urazów, które powstały z powodu wypadków, ale także z innych przyczyn. Co więcej, zajmuje się także leczeniem niektórych schorzeń układu nerwowego i krwionośnego. Podstawowe obowiązki specjalisty to zatem diagnozowanie, leczenie i rehabilitacja pacjentów z chorobami i dysfunkcjami narządu ruchu, czyli kości, stawów i mięśni. Wykonuje również szereg specjalistycznych zabiegów, w tym artroskopię.

Jak zostać traumatologiem ortopedą?

Aby zostać specjalistą w zakresie traumatologii należy ukończyć sześcioletnie studia medyczne. Specjalizację z ortopedii i traumatologii w Polsce można zacząć po ukończeniu podyplomowego stażu lekarskiego. Ta specjalizacja może być zamiennie określana jako chirurgia urazowa, ponieważ w zakresie jej obowiązków znajduje się między innymi wykonywanie operacji korekcyjnych i ratujących życie. Pionierska klinika ortopedyczna została założona w 1923 r. w Poznaniu, natomiast Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne założono tam w 1928 r. Jako symbol tej dziedziny medycyny przyjęło się tzw. drzewo Andry’ego, które przedstawia pokrzywione drzewo podparte prostym kijem.

Kiedy udać się do ortopedy traumatologa?

Do traumatologa ortopedy należy udać się z konkretnymi objawami wskazującymi na zaburzenia narządu ruchu. W związku z tym do specjalisty zgłaszają się najczęściej pacjenci, którzy przeszli złamanie kończyny lub cierpią na bóle mięśni, stawów czy kręgosłupa. Kolejną grupę pacjentów stanowią chorzy na reumatyzm i osteoporozę, a także chorujący na zaburzenia napięcia i czucia mięśniowego czy ruchowego. Jednym ze sposobów leczenia może być amputacja kończyn. Z konsultacji z traumatologiem powinny niezwłocznie skorzystać osoby, u których w wyniku urazu pojawił się silny obrzęk kończyny oraz krwiak. Ponadto pacjenci, którzy zauważyli nieprawidłowości w ruchomości stawów oraz inne objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Szczególną grupę pacjentów stanowią zawodowi sportowcy, a także osoby pracujące fizycznie. Wielu specjalistów twierdzi, że ortopedia i traumatologia są nierozerwalnie związane z medycyną sportową. Wśród pacjentów pojawiają się także osoby starsze, u których narząd ruchu zmienił się na skutek postępującego procesu starzenia. Pojawiają się także dzieci, u których narządy ruchu dopiero się rozwijają. Na częstotliwość wizyt wpływa także pora roku. Jak łatwo się domyślić, jest ich szczególnie dużo w okresie zimowym. Wynika to z panujących warunków atmosferycznych, które sprzyjają upadkom. Na chodnikach, parkingach i podjazdach jest bardzo ślisko, co może kończyć się urazami. Wpływa też na to uprawianie niektórych sportów.

Czym zajmuje się ortopeda traumatolog?

W zakres obowiązków traumatologa wchodzą diagnozowanie, leczenie i rehabilitacja. W ramach leczenia lekarz może wykonywać operację, np. alloplastykę stawu biodrowego.
Ponadto w zakres obowiązków traumatologa wchodzą diagnozowanie i leczenie:
– wrodzonych (np. kręcz karku, rozszczep kręgosłupa, zespół Klippla-Feila, wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego) oraz nabytych chorób układu ruchu,
– wad postawy (skolioza, kifoza, lordoza) w obrębie stóp: krzywicy, płaskostopia, stopy koślawej i szpotawej,
– urazów narządu ruchu (jałowe martwice kości i stawów, infekcje kości i stawów, nowotwory kości, urazy stawów oraz ich ścięgien, a także więzadeł, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe i przeciążeniowe),
– oceną ryzyka powikłań i powodzenia leczenia,
– udzielaniem pomocy doraźnej.

Ponadto traumatolog ortopeda z Ortho Expert ściśle współpracuje z fizjoterapeutami. Na czym polega ich współpraca? Przede wszystkim wspólnie planują przebieg i zakres leczenia. Następnie traumatolog ocenia postęp osiągnięty przez pacjenta na podstawie określonych wytycznych. Ponadto specjalista może wskazać grupę ćwiczeń i zakres ruchu, który obciąża narządy ruchu, a tym samym stanowi istotne przeciwwskazanie do stosowania. W zakres obowiązków traumatologa ortopedy wchodzi również zlecanie badań. Lekarz poszukuje przyczyny konkretnych dolegliwości na wiele sposobów. Wśród nich kluczowe są: badania fizykalne oraz szczegółowy wywiad z pacjentem. Najczęściej lekarz zleca badanie USG, na podstawie którego można zweryfikować stan kości, mięśni, stawów i okolicznych tkanek. Jeśli lekarz podejrzewa urazy, podejmuje zwykle decyzję o badaniach radiologicznych, tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym, które dają szerszy obraz sytuacji.