Co robi detektyw? W naszym kraju wizerunek detektywa został wykreowany w dużej mierze przez rodzime media. To one sprawiły, że osoba ta kojarzona jest niemal wyłącznie z poszukiwaniem zaginionych osób. Choć rzeczywiście to takie sprawy bywają najbardziej medialne, zakres działań detektywa jest znacznie większy. Czym on tak właściwie się zajmuje? O tym powiemy w dzisiejszym wpisie.

Kim jest detektyw?

Definicja detektywa nie jest jednolita i zależy od tego, gdzie o takiej osobie się mówi. W Stanach Zjednoczonych na przykład detektyw to stopień policyjny, który jest przypisywany osobom pracującym w pionie dochodzeniowo-śledczym. Detektyw to tam więc profesjonalista, który najpierw musiał ukończyć akademię policyjną, a dopiero później zdobyć specjalizację w działaniu jako śledczy.

W Polsce wygląda to zgoła odmiennie. Choć detektyw to u nas osoba wykonująca dość podobne czynności, różnice są widoczne zarówno w jej uprawnieniach, jak i w ścieżce, jaką musi przejść każda osoba chcąca wykonywać ten właśnie zawód. W Polsce detektywem jest osoba, która pozyskała odpowiednią licencję na świadczenie usług detektywistycznych. Licencję tę przyznaje z zasady komendant wojewódzki Policji właściwy dla miejsca zamieszkania przyszłego detektywa. Oczywiście przed otrzymaniem licencji – która jest przyznawana bezterminowo – trzeba spełnić szereg różnych wymagań. Można więc śmiało powiedzieć, że większość detektywów działających w naszym kraju to profesjonaliści o jakości usług potwierdzonej w sposób obiektywny.

Co tak właściwie robi ta osoba?

Spektrum działania detektywa potrafi być naprawdę rozległe. Zależy to jednak przede wszystkim od konkretnej osoby (lub agencji detektywistycznej), z usług której zdecydujemy się skorzystać. Właśnie dlatego jeszcze zanim sięgnie się po usługi tego specjalisty, warto ustalić własne potrzeby i oczekiwania względem niego. To, czym jest w stanie zajmować się praktycznie detektyw wpisujemy poniżej, skupiając się na najpopularniejszych jego usługach.

Zdrady – jest to coś, do czego aktualnie najczęściej wzywa się detektywa. Ten jest w stanie – w granicach prawa, a zatem z poziomu przestrzeni publicznej – śledzić partnera podejrzewanego o zdradę i dostarczyć odpowiednich dowodów na to, że do takiej dochodzi (lub też nie).

detektyw Wrocław
detektyw Wrocław

Rozwody – detektyw potrafi być świetną pomocą przy sprawach rozwodowych, z których chce się wyciągnąć jak najwięcej. Przede wszystkim jest w stanie dostarczyć odpowiednich dowodów na niekorzyść strony przeciwnej. Przede wszystkim jednak może być wiarygodnym świadkiem, nie bojącym się zostania zaproszonym na salę sądową. Detektyw pomoże w wywalczeniu większych alimentów, zdobyciu większej części majątku. Zapobiegnie też ukrywaniu tego ostatniego przez współmałżonka.

Poszukiwanie zaginionych osób i mienia – jest to jedna z rzeczy, z których popularniejsi detektywi zasłynęli. Są one w stanie wytropić skradzione przedmioty oraz znaleźć zaginione lub porwane osoby. Bardzo często w obu tych rzeczach współpracują oni z policją, która równie często jest w takie sprawy angażowana przez poszkodowanych (na przykład rodziny zaginionych osób.
Weryfikacja wiarygodności – jeżeli prowadząc własną firmę planujemy nawiązać większą współpracę z kontrahentem, możemy chcieć sprawdzić jego wiarygodność oraz wypłacalność. Detektyw jest w stanie w tym pomóc i przeprowadzić wnikliwy wywiad gospodarczy.

Wykrywanie oszustw – przede wszystkim wśród pracowników firmy, którzy mogą niewłaściwie dysponować środkami firmowymi i przez to dokonywać ich defraudacji.
Wykrywanie podsłuchów – bardzo łatwy dostęp do nowoczesnych technologii sprawił, że obecnie bardzo łatwo jest się zaopatrzyć w podsłuch. Choć kiedyś podsłuchiwane były tylko firmy i ważne osobistości, dziś podsłuchy coraz częściej trafiają również do domów i mieszkań prywatnych. Porządny detektyw jest w stanie je wykryć, usunąć, a często również wykryć źródło ich pochodzenia.
To, co robi detektyw jest rzeczą dość płynną. Oznacza to, że każdy profesjonalista jest w stanie podjąć się również mniej standardowych wyzwań albo też połączyć wiele swoich usług w jedną. Wiele tutaj zależy od tego, z kim na się do czynienia oraz co chce się osiągnąć po sięgnięciu po niego.

Podsumowanie

Wiedząc już, co robi detektyw można zrozumieć, jak wszechstronnym, a zarazem przydatnym zawodem potrafi on być. Nie tylko w sprawach nadzwyczajnych, ale i w przypadkach codziennych, mogących dotyczyć każdego z nas. Nie tylko tych związanych z osobami prywatnymi, ale i firmami. Dlatego też będąc w potrzebie nie należy się wahać i zastanawiać nad tym, gdy detektyw będzie odpowiednią osobą, z którą powinno się skontaktować. Zawsze lepiej się z nim skontaktować i uzyskać poradę (lub odnowę) aniżeli pozbawić się możliwości uzyskania pomocy. Warto jednak pamiętać, że każdy detektyw jest inny i specjalizuje się w innych działaniach. Nie wszyscy muszą być specjalistami w wykonywaniu usług na zlecenie firm i nie każdy musi zajmować się zdradami. Detektywa zawsze należy więc dobrać do swoich indywidualnych potrzeb.

Pianka EVA - jak formować?

9 listopada 2021