Pojęcie lombardu znane było już w średniowieczu i już w tamtych czasach lombard zajmował się udzielaniem pożyczek pod zastaw. W Polsce każdego roku powstaje coraz więcej takich miejsc, w których można uzyskać w szybki sposób gotówkę zastawiając dany przedmiot. Lombardy cieszą się aktualnie bardzo dużą popularnością, ponieważ podczas udzielania pożyczki nie jest weryfikowana historia kredytowa pożyczkobiorcy. W lombardzie można zastawić praktycznie wszystko, a to co jest najchętniej przyjmowane przez lombardy zostanie omówione w dalszej części artykułu.

Co to jest lombard?

Lombard charakteryzuje się tym, że udziela krótkoterminowych pożyczek pod zastaw, które należy spłacić w większości przypadków w terminie trzydziestu dni od momentu zawarcia umowy. W sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się z umownego terminu to musi liczyć się z tym, że zastawiony przedmiot przejdzie na własność lombardu, który następnie będzie miał pełne prawo, aby wystawić go na sprzedaż. Przy czym należy pamiętać, że zastawiając dany przedmiot w celu uzyskania pożyczki, jesteśmy zobowiązani nie tylko do oddania takiej kwoty, jaką pożyczyliśmy, ale również oprocentowanie i prowizję, która z tego tytułu została naliczona. Pożyczki lombardowe odznaczają się także tym, że w porównaniu z produktami finansowymi banków, są stosunkowo wysokie. Dzieje się tak, ponieważ pożyczkodawca musi się w pewien sposób zabezpieczyć, ponieważ podczas udzielania pożyczki nie jest sprawdzana aktualna sytuacja finansowa pożyczkobiorcy. Aby móc uzyskać pożyczkę lombardową wystarczy jedynie posiadać ważny dowód osobisty – a w przypadku jego braku – należy przedstawić inny dokument tożsamości ze zdjęciem. Takim dokumentem może być na przykład paszport, bądź ważne prawo jazdy. 

Funkcjonowanie lombardu

Co przyjmuje lombard - najważniejsze informacjeJeżeli chodzi o kwestię funkcjonowania lombardu to wypłaca on pożyczkę w gotówce w ramach zastawionego przedmiotu. Ilość wypłacanej gotówki uzależniona jest od kondycji oraz wartości danego przedmiotu. Wycena każdej rzeczy odbywa się przez pracownika lombardu bezpłatnie, jak również nie zobowiązuje do niczego potencjalnego pożyczkobiorcę. Osoba, która jest zainteresowana zastawieniem swojej rzeczy i zaakceptuje wycenę pracownika lombardu, w następnej kolejności podpisuje z lombardem umowę pod pożyczkę lombardową. Umowa podpisywana jest na okres trzydziestu dni. Natomiast większość lombardów daje swoim klientom również możliwość przedłużenia umownego terminu. Aczkolwiek przedłużenie terminu spłaty zobowiązania nie jest darmowe i jest indywidualnie ustalane przez daną placówkę. Zazwyczaj jest to dziesięć procent wypłaconej pożyczkobiorcy kwoty. Usługi lombardowe są świetną alternatywą dla osób, które nie mają możliwości uzyskania kredytu w instytucji bankowej, jak również dla takich, którym zależy na jak najszybszym uzyskaniu dodatkowej gotówki. Każda pożyczka, która jest udzielana w lombardzie, jest udzielana w sposób dyskretny i w pełni legalny, jak również nie jest odnotowywana w jakichkolwiek rejestrach dłużników. Ważną informacją jest również, że coraz więcej powstaje lombardów działających przez internet. Oznacza to, że osoba, która jest zainteresowana zastawieniem swojego przedmiotu w celu uzyskania pożyczki, bez wychodzenia z domu ma możliwość podjęcia takiego działania. Aby móc otrzymać pożyczkę lombardową przez internet wystarczy jedynie dysponować ważnym dowodem osobistym, być osobą pełnoletnią, jak również zrobić oraz przesłać dokładne zdjęcia przedmiotu, który ma zostać zastawiony. W następnej kolejności, pracownik przyjeżdża pod umówiony adres, w konkretnym terminie, odbiera przedmiot oraz wypłaca gotówkę. Umowa lombardowa, która jest podpisany w domu klienta zachowuje taką samą ważność prawną, jakby była podpisywana w lombardzie. Istotne jest jednak, aby każda ze stron podpisała się na takiej umowie lombardowej, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie miała ona mocy prawnej. Każda ze stron musi także otrzymać jeden egzemplarz takiej umowy. 

Elementy umowy lombardowej

Umowa lombardowa powinna zawierać przede wszystkim takie elementy jak: oznaczenie stron umowy, dokładny opis zastawionego przedmiotu, oprocentowanie, prowizję, termin zwrotu pożyczki, miejsce oraz datę zawierania umowy, kwotę udzielanej pożyczki, jak również formę spłaty pożyczki. Jeżeli chodzi o kwestię oprocentowania, to każdy lombard ma prawo ustalenia indywidualnej stawki. Przy czym należy pamiętać, że stawka oprocentowania umowy lombardowej nie może przekraczać 10% czterokrotności stopy lombardowej ustalonej według Narodowego Banku Polskiego. 

Polecamy:

 

Skup przedmiotów w lombardzie

Lombard zajmuje się skupem za gotówkę przedmiotów. A można do nich zaliczyć przede wszystkim: skup złota, skup rowerów, skup telefon, skup laptopów, a nawet skup mieszkań. Jeżeli chodzi o najczęściej i najchętniej skupowane przedmioty to niezmiennie od lat należy do nich zaliczyć elektronikę, a w szczególności telefony i laptopy. W następnej kolejności popularne jest również złoto. Przy czym należy pamiętać, że aby dostać satysfakcjonującą ilość gotówki za zastawienie złota to istotne jest, aby jego próba była dość wysoka.