Jak prowadzić blog książkowy, który przyciągnie grono czytelników? Dla niektórych osób prowadzenie bloga to świetny sposób na dzielenie się swoimi przemyśleniami lub wiedzą. Z drugiej strony to także świetna okazja do dzielenia się pasjami i zainteresowaniami. Popularnością cieszą się dziś blogi książkowe, zawierające recenzje poszczególnych projektów literackich. Jak stworzyć blog książkowy, który przyciągnie szerokie grono odbiorców?
Cel prowadzenia bloga książkowego
Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcemy prowadzić blog książkowy? Czy chcemy dzielić się naszą pasją z innymi, czy interesuje nas przede wszystkim zarabianie na reklamie lub pisaniu artykułów sponsorowanych? W pierwszym przypadku wybieramy te utwory literackie, które przeczytaliśmy i które naszym zdaniem są warte zrecenzowania. Nie muszą to być w danym momencie najpopularniejsze tytuły. Nie musimy publikować wpisów zbyt często, oczywiście im więcej wpisów, tym popularniejszy staje się nasz blog. To inna historia, kiedy decydujemy się na blogowanie przede wszystkim dla zysku. W tym przypadku musimy liczyć się z tym, że przez pierwsze miesiące będziemy pracować za darmo, ponieważ nasza domena musi stać się rozpoznawalna.
Blogerzy często prowadzą jednocześnie fanpage w mediach społecznościowych, aby zwiększyć widoczność swoich stron. Jeśli skupimy się na artykułach sponsorowanych, będziemy recenzować książki autorów, którzy są gotowi zapłacić za te recenzje. Oczywiście możemy wybierać tytuły i odrzucać te, które nie pasują do naszej koncepcji blogowej. Z drugiej strony, jeśli zarabiamy na reklamach, to w pewnym sensie muszą one dostosować się do tematyki bloga, aby całość wyglądała spójnie. Zarabianie na reklamie nie jest zbyt opłacalne, ale oprócz bycia pasywnym może być dodatkowym źródłem dochodu.
Sięgnij koniecznie po:
- Vivian Gornick https://literackigps.pl/autor/vivian-gornick/
- życie przed sobą romain gary https://literackigps.pl/zycie-przed-soba-na-bellevilleu/
- pilch wisła https://literackigps.pl/autor/jerzy-pilch/
Opracowanie koncepcji bloga
Każdy blog czy strona internetowa musi mieć dojrzałą koncepcję i na jej podstawie będziemy publikować poszczególne posty. W takich przypadkach możemy kierować się pomysłami, konkretnymi postawami lub zachowaniami promującymi czytanie. Zastanówmy się, jaką książkę chcemy recenzować lub jaką literaturą chcemy się zajmować. Trudno jednocześnie pisać recenzje powieści kryminalnych, beletrystyki, psychologii czy książek technicznych.
Temat bloga może być zgodny z naszym wykształceniem lub po prostu z naszymi zainteresowaniami. Jeśli lubimy czytać biografie i książki historyczne, przejrzyjmy te projekty. Jeśli jesteśmy wykształceni w dziedzinie prawa, możemy zajrzeć do powieści kryminalnych lub książek, które toczą się w sądzie.
Jak uatrakcyjnić blog książkowy?
Wszyscy wiemy, że blogi książkowe można znaleźć w Internecie. Jeśli chcemy przyciągnąć dużą liczbę czytelników, musimy jakoś wyróżnić się na tle konkurencji. W tym przypadku recenzujemy nie tylko książki, ale także różnego rodzaju targi czy inne wydarzenia związane ze światem czytelnictwa. Ciekawą opcją może być również podróżowanie po świecie opisane w książce. Oczywiście jest to tylko opcja dla osób, które lubią podróżować, mają czas i pieniądze. Na atrakcyjność naszego bloga wpływa również regularność, z jaką zamieszczane są wpisy.
Bardziej prawdopodobne jest, że blog będzie bardziej czytany, jeśli nowe posty będą publikowane przynajmniej raz w tygodniu. Jednocześnie strony zawierające tylko sporadyczne wpisy znajdują się na dole rankingu wyszukiwania i popularności.
Blogowanie hybrydowe – czy to dobre rozwiązanie?

Nie każdy ma wystarczająco dużo czasu na przeczytanie tylu książek. Jednocześnie wymagane są regularne wpisy na blogu. Dlatego wielu blogerów decyduje się na prowadzenie bloga hybrydowego, czyli książkowego.
W praktyce oznacza to, że osoby wykształcone mogą publikować recenzje książek dla dzieci oraz praktyczne porady dla rodziców, np. porady dotyczące rodzicielstwa. Tak więc niektóre posty dotyczą książek, podczas gdy inne dotyczą obszarów, w których autor czuje się pewnie.
Pozostaje jednak pytanie, czy takie rozwiązanie naprawdę ma sens? Generalnie tak, zwłaszcza jeśli posiadamy rozległą wiedzę w danej dziedzinie i chcemy się nią podzielić z innymi. Pamiętajmy jednak, że tematyka recenzowanych przez nas książek powinna być zgodna z ogólną tematyką bloga. Aby obejść tę zasadę, niektórzy ludzie decydują się na utworzenie sekcji dotyczącej stylu życia na swoim blogu i zamieszczanie tam recenzji innych książek. To rozwiązanie bardzo praktyczne, ale we wpisie należy podkreślić, że są one subiektywne i nie są napisane okiem eksperta.
Pamiętajcie, czy prowadzimy bloga czysto książkowego, czy bloga hybrydowego, wszyscy musimy w to zainwestować dużo czasu. Więc zanim zaczniemy blogować, upewnijmy się, że jesteśmy w stanie go uruchomić.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
MOST COMMENTED
Edukacja / Hobby / Usługi
Szkolenia CAD online
Technologia
Czytniki RFID
Zdrowie
Rehabilitacja
Marketing i reklama / Usługi / Usługi / Usługi / Usługi / Usługi
Pozycjonowanie
Bez kategorii
Biura rachunkowe
Prawo
Prawnik medyczny
Bez kategorii
Montaż systemów alarmowych Szczecin