Bariery mikrofalowe to jeden z najpopularniejszych systemów ochrony. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niezawodności i szybkości działania, ale również temu, że jest całkowicie niewidoczny dla potencjalnych złodziei. System jest ochroną obwodową, której głównym celem jest wykrycie każdej próby wejścia do chronionego obiektu.
Bariera mikrofalowa rcse.pl/barierymikrofalowe/ charakteryzuje się wykorzystaniem mikrofal o wysokiej częstotliwości do generowania wiązek elektromagnetycznych. Jak dokładnie działa ten system bezpieczeństwa? Gdzie jest używany i jak jest zbudowany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Bariery mikrofalowe – zastosowania
Na początek warto dokładnie ustalić, gdzie uderzymy w mikrofalową przeszkodę. Te systemy wartownicze wykorzystywane są zarówno do ochrony mienia prywatnego, jak i do kontroli dużych obszarów obiektów użyteczności publicznej, które są fizycznie trudne do zabezpieczenia. Zdarza się również, że urządzenia te służą do zabezpieczania rusztowań, tuneli i korytarzy. Myśląc o bezpieczeństwie mikrofal, pierwsze miejsca, które przychodzą na myśl, to więzienia. Zastosowane tam zabezpieczenia pełnią dwie funkcje. Nie tylko uniemożliwiają wejście do obiektu nieupoważnionym osobom, ale także zapewniają, że żaden osadzony nie ucieknie z obiektu.
W tego typu obiektach na ścianach oraz między ścianami zewnętrznymi a ogrodzeniem wewnętrznym stawiane są barierki, aby jak najlepiej zabezpieczyć całą posesję. Tego typu zabezpieczenia stosowane są również w fabrykach, rafineriach i elektrowniach – chronią nieupoważniony personel przed zdarzeniami zagrażającymi jego życiu i zdrowiu. Innym popularnym miejscem stosowania tego typu barier jest lotnisko. Możliwe, że byłeś na lotnisku wiele razy, ale nigdy o nim nie słyszałeś. Dzieje się tak dlatego, że bariery mikrofalowe rcse.pl/anarya-alarm-gallery/ instalowane na tego typu obiektach służą do wykrywania ruchu statków powietrznych oraz monitorowania i pozyskiwania informacji o ruchu na terenie całego obiektu. Pomaga to uniknąć kolizji w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Buduj bariery mikrofalowe
Bariery mikrofalowe składają się z dwóch głównych elementów, nadajnika i odbiornika. Nadajnik przesyła sygnał do odbiornika, który dokładnie go analizuje. Kolejnym równie ważnym elementem jest urządzenie do programowania i analizy odczytanego sygnału, co pozwala zweryfikować przyczynę zakłócenia. Co jeszcze warto wiedzieć o barierach mikrofalowych? Otóż bardzo ważną informacją jest to, że należy zachować odpowiednią odległość między nadajnikiem a odbiornikiem. Odległość ta jest zwykle ustalana przez producenta konkretnego modelu. Jeśli ustawienia są nieprawidłowe, urządzenie może nie działać prawidłowo. Zaawansowane technologicznie bariery można umieścić w odległości do 200 metrów. Urządzenie wyposażone jest również w obwód ładowania, dzięki czemu działa nawet podczas chwilowych przerw w dostawie prądu.
Jak działają bariery mikrofalowe
Zasada działania bariery mikrofalowej rcse.pl/varya/ jest bardzo prosta. Działa poprzez tworzenie wiązki elektromagnetycznej o wysokiej częstotliwości między odbiornikiem a nadajnikiem. Wiązka ta tworzy bardzo czułe i jednocześnie niewidoczne pole ochronne. Fakt, że niedoszli włamywacze tego nie widzą, oznacza, że nie będą próbowali rozbroić alarmu, co nie jest łatwe w przypadku systemów mikrofalowych. Gdy odbiornik otrzyma jakąkolwiek informację o zakłóceniach sygnału, natychmiast przeprowadza jej pełną analizę. Automatycznie uruchamia alert, gdy uważa, że zakłócenie jest spowodowane zachowaniem niechcianego gościa.
Bariery mikrofalowe to bardzo inteligentny system bezpieczeństwa – odbiornik jest w stanie wykryć, czy zakłócenia odbioru nie są spowodowane zmiennymi warunkami pogodowymi, rosnącymi roślinami czy biegającymi zwierzętami. Dzięki wykorzystaniu algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnału, bariera mikrofalowa jest w stanie odróżnić masę małych zwierząt (takich jak myszy, szczury, koty, psy, norki czy ptaki) od wagi dorosłego osobnika.
Ponadto ten typ zabezpieczenia przechwytuje sygnały alarmowe i odróżnia je od innych sygnałów. Wszystkie te cechy sprawiają, że alarm jest bardzo skuteczny i nie włącza się bez powodu. Bardzo ważną cechą bariery mikrofalowej jest również to, że urządzenie potrafi wykrywać wszelkie próby manipulacji, sfałszowania systemu i wtargnięcia do chronionego obiektu. Alarmy są wyzwalane natychmiast po wykryciu działań, takich jak oślepianie lub zniekształcanie czujek, przesuwanie i przestawianie sprzętu, otwieranie obudów lub próba zniszczenia któregokolwiek z jego elementów.
RCSE systemy zabezpieczeń |
Topolowa 8 |
62-030 Luboń |
668 417 744 |
www.rcse.pl |